event burgee venue burgee

Sailweek 2021

Lac St Louis

Results are provisional as of 13:37 on September 21, 2021

Division 1 (Whitesail HC => .98) Division

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: Custom, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating BYCR1 BYCR2 BYCR3 SWR4 SWR5 SWR6 PCYCR1 PCYCR2 PCYCR3 Total Nett
                Jul 31 2021 Jul 31 2021 July 31 2021 Aug 3 2021 Aug 4 2021 Aug 5 2021 Aug 7 2021 Aug 7 2021 Aug 7 2021    
                11:00 12:20 13:30 18:40 18:40 18:40 11:00 12:33 13:55    
1st 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 2.0 2.0 2.0 (3.0)     1.0 1.0 2.0 13.0 10.0
2nd 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 (3.0) 3.0 1.0 2.0     3.0 2.0 3.0 17.0 14.0
3rd 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC (7.0)     4.0 3.0 1.0 30.0 23.0
4th 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC (13.0 DNC)     2.0 4.0 4.0 38.0 25.0
5th 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 1.0 1.0 3.0 (13.0 DNC)     7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 39.0 26.0
6th 42982 David Wisenthal Chaos C&C 37+XL (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.117 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0     (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 37.0 30.0
7th 52590 John-Paul Capolicchio Airway Beneteau First 29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.996 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC (13.0 DNC)     5.0 5.0 5.0 43.0 30.0
8th 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 4.0     (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 40.0 33.0
9th 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0     (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 41.0 34.0
10th 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 6.0     (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 42.0 35.0
11th 3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC (8.0)     7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 44.0 36.0
12th 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC (9.0)     7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 45.0 36.0
13th 175 Corentin Sainmont Pogo Loco Mini 650 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC (10.0)     7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 46.0 36.0
14th 10 Register for GNS: slvyra.com Fugue Mirage 30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.986 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC (12.0 DNS)     7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 48.0 36.0

Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: Custom, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating BYCR1 BYCR2 BYCR3 SWR4 SWR5 SWR6 PCYCR1 PCYCR2 PCYCR3 Total Nett
                Jul 31 2021 Jul 31 2021 July 31 2021 Aug 3 2021 Aug 4 2021 Aug 5 2021 Aug 7 2021 Aug 7 2021 Aug 7 2021    
                11:00 12:20 13:30 18:40 18:40 18:40 11:00 12:33 13:55    
1st 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 2.0 1.0 1.0 (3.0)     2.0 1.0 1.0 11.0 8.0
2nd 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 1.0 2.0 (5.0) 5.0     4.0 5.0 2.0 24.0 19.0
3rd 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 3.0 5.0 3.0 (6.0)     1.0 3.0 6.0 27.0 21.0
4th 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC (12.0 DNC)     3.0 2.0 3.0 44.0 32.0
5th 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.061 4.0 3.0 4.0 (12.0 DNC)     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 47.0 35.0
6th 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 7.0 DSQ 4.0 2.0 (12.0 DNC)     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 49.0 37.0
7th 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC (12.0 DNC)     5.0 4.0 5.0 50.0 38.0
8th 75 Mollimard Register for GNS: slvyra.com Viper 640 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.108 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC (12.0 DNC)     6.0 6.0 4.0 52.0 40.0
9th 28 Neil Strudwick Kaos Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 49.0 41.0
10th 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 5.0 6.0 6.0 (12.0 DNC)     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 53.0 41.0
11th 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 50.0 42.0
12th 404 Tony Staples Redcoat J70 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.091 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 52.0 44.0
13th 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 7.0     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 55.0 47.0
14th 1483 Thomas Gillespie Isurus Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 56.0 48.0
15th 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC (9.0)     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 57.0 48.0
16th 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC (11.0 DNF)     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 59.0 48.0

Division 3 (Whitesail HC < .98) Division

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: Custom, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating BYCR1 BYCR2 BYCR3 SWR4 SWR5 SWR6 PCYCR1 PCYCR2 PCYCR3 Total Nett
                Jul 31 2021 Jul 31 2021 July 31 2021 Aug 3 2021 Aug 4 2021 Aug 5 2021 Aug 7 2021 Aug 7 2021 Aug 7 2021    
                11:00 12:20 13:30 18:40 18:40 18:40 11:00 12:33 13:55    
1st 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 1.0 1.0 2.0 (4.0)     3.0 3.0 2.0 16.0 12.0
2nd 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 (10.0 DNF) 9.0 DNC 1.0 1.0     2.0 2.0 1.0 26.0 16.0
3rd 2144 David B‚by Ptarmigan II C+C CORVETTE 31 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.965 6.0 5.0 4.0 (11.0 DNC)     1.0 1.0 3.0 31.0 20.0
4th 386 Ben Waring Sawiki Grampian 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.933 2.0 2.0 5.0 (11.0 DNC)     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 44.0 33.0
5th 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 3.0 4.0 3.0 (8.0)     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 42.0 34.0
6th 4893 Benoit Goulet Sail la vie Maxi 77 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.914 4.0 6.0 8.0 (11.0 DNC)     6.0 5.0 5.0 45.0 34.0
7th 250 John MacLeod Chinook Mirage 24 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.923 (11.0 DNC) 9.0 DNC 10.0 DNC 3.0     4.0 6.0 6.0 49.0 38.0
8th 840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 7.0 3.0 6.0 (11.0 DNC)     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 51.0 40.0
9th 485 Mathieu Grainger L'Istorlet Kelt 7.6 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.939 (11.0 DNC) 9.0 DNC 10.0 DNC 11.0 DNC     5.0 4.0 4.0 54.0 43.0
10th 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936 (11.0 DNC) 9.0 DNC 10.0 DNC 2.0     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 56.0 45.0
11th 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 (8.0) 7.0 7.0 7.0     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 53.0 45.0
12th 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958 (11.0 DNC) 9.0 DNC 10.0 DNC 5.0     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 59.0 48.0
13th 1175 Bob Andre de la Porte Kittiwake Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 5.0 9.0 DNC 10.0 DNC (11.0 DNC)     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 59.0 48.0
14th 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 (11.0 DNC) 9.0 DNC 10.0 DNC 6.0     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 60.0 49.0
15th 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 (11.0 DNC) 9.0 DNC 10.0 DNC 10.0 OCS     8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 64.0 53.0

Division 4 (Centerboard) Division

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: Custom, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating BYCR1 BYCR2 BYCR3 SWR4 SWR5 SWR6 PCYCR1 PCYCR2 PCYCR3 Total Nett
                Jul 31 2021 Jul 31 2021 July 31 2021 Aug 3 2021 Aug 4 2021 Aug 5 2021 Aug 7 2021 Aug 7 2021 Aug 7 2021    
                11:00 12:20 13:30 18:40 18:40 18:40 11:00 12:33 13:55    
1st 15134 Joe Jospe Incognito Fireball Division 4 (Centerboard) 0.975       1.0           1.0 1.0
2nd 2885 Nicolas Mabboux Think Ice Waszp Division 4 (Centerboard) 0.62       3.0 DNF           3.0 3.0

BYCR1 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Jul 31 2021 at 11:00

BYC Annual - Sailweek - Race 1
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 7 knots W, sunny

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 11:05:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 11:46:54 0:41:54 0:44:27 1.0
2 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 11:48:55 0:43:55 0:45:54 2.0
3 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 11:48:35 0:43:35 0:46:15 3.0
4 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038   DNC   5.0
4 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049   DNC   5.0
4 42982 David Wisenthal Chaos C&C 37+XL (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.117   DNC   5.0
4 52590 John-Paul Capolicchio Airway Beneteau First 29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.996   DNC   5.0
4 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086   DNC   5.0
4 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057   DNC   5.0
4 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993   DNC   5.0
4 3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011   DNC   5.0
4 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045   DNC   5.0
4 175 Corentin Sainmont Pogo Loco Mini 650 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045   DNC   5.0
4 10 Register for GNS: slvyra.com Fugue Mirage 30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.986   DNC   5.0

BYCR2 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Jul 31 2021 at 12:20

BYC Annual - Sailweek - Race 2
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 12 Knots W, Sunny

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 12:25:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 13:07:24 0:42:24 0:44:59 1.0
2 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 13:08:29 0:43:29 0:45:26 2.0
3 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 13:08:42 0:43:42 0:46:22 3.0
4 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038   DNC   5.0
4 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049   DNC   5.0
4 42982 David Wisenthal Chaos C&C 37+XL (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.117   DNC   5.0
4 52590 John-Paul Capolicchio Airway Beneteau First 29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.996   DNC   5.0
4 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086   DNC   5.0
4 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057   DNC   5.0
4 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993   DNC   5.0
4 3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011   DNC   5.0
4 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045   DNC   5.0
4 175 Corentin Sainmont Pogo Loco Mini 650 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045   DNC   5.0
4 10 Register for GNS: slvyra.com Fugue Mirage 30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.986   DNC   5.0

BYCR3 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - July 31 2021 at 13:30

BYC Annual - Sailweek - Race 3
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 10-15-Knotts W/NW Partly Cloudy

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 13:35:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 14:13:59 0:38:59 0:41:22 1.0
2 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 14:15:37 0:40:37 0:42:27 2.0
3 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 14:17:28 0:42:28 0:45:03 3.0
4 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038   DNC   5.0
4 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049   DNC   5.0
4 42982 David Wisenthal Chaos C&C 37+XL (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.117   DNC   5.0
4 52590 John-Paul Capolicchio Airway Beneteau First 29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.996   DNC   5.0
4 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086   DNC   5.0
4 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057   DNC   5.0
4 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993   DNC   5.0
4 3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011   DNC   5.0
4 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045   DNC   5.0
4 175 Corentin Sainmont Pogo Loco Mini 650 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045   DNC   5.0
4 10 Register for GNS: slvyra.com Fugue Mirage 30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.986   DNC   5.0

SWR4 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Aug 3 2021 at 18:40

Sailweek Race 4 - Series 3 Race 2
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Rick Shousha, Don Cudmore & Martha Mark boat: Peter
Wind speed & direction 12 Knots @ start, 8 knots @ finish, 230 degrees

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 42982 David Wisenthal Chaos C&C 37+XL (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.117 19:32:59 0:47:59 0:53:36 1.0
2 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 19:37:16 0:52:16 0:55:27 2.0
3 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:39:06 0:54:06 0:56:32 3.0
4 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086 19:37:17 0:52:17 0:56:47 4.0
5 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057 19:39:05 0:54:05 0:57:10 5.0
6 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993 19:42:35 0:57:35 0:57:11 6.0
7 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038 19:40:57 0:55:57 0:58:05 7.0
8 3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011 19:44:18 0:59:18 0:59:57 8.0
9 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:52:44 1:07:44 1:10:47 9.0
10 175 Corentin Sainmont Pogo Loco Mini 650 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:55:10 1:10:10 1:13:19 10.0
11 10 Register for GNS: slvyra.com Fugue Mirage 30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.986 20:02:13 DNS   12.0
12 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049   DNC   13.0
12 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061   DNC   13.0
12 52590 John-Paul Capolicchio Airway Beneteau First 29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.996   DNC   13.0

SWR5 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Aug 4 2021 at 18:40

Sailweek Race 5
RC PCYC Dominique Brault
Cancelled

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Place Points
  150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045    
  42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061    
  40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038    
  6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049    
  56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061    
  42982 David Wisenthal Chaos C&C 37+XL (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.117    
  52590 John-Paul Capolicchio Airway Beneteau First 29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.996    
  54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086    
  23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057    
  5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993    
  3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011    
  207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045    
  175 Corentin Sainmont Pogo Loco Mini 650 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045    
  10 Register for GNS: slvyra.com Fugue Mirage 30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.986    

SWR6 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Aug 5 2021 at 18:40

Sailweek Race 6 - Series 4 Race 2
RC BYC Anne Desjardins
Race abandoned - insufficient wind

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Place Points
  150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045    
  42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061    
  40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038    
  6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049    
  56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061    
  42982 David Wisenthal Chaos C&C 37+XL (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.117    
  52590 John-Paul Capolicchio Airway Beneteau First 29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.996    
  54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086    
  23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057    
  5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993    
  3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011    
  207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045    
  175 Corentin Sainmont Pogo Loco Mini 650 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045    
  10 Register for GNS: slvyra.com Fugue Mirage 30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.986    

PCYCR1 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Aug 7 2021 at 11:00

PCYC Annual Race 1- Sailweek Race 7
RC PCYC Dominique Brault, Luigia Cistera, Scott Cooper & Eric Omielan (mark boat)
Wind speed & direction 10 knots 240 degrees

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 11:05:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 11:55:30 0:50:30 0:52:46 1.0
2 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 11:56:51 0:51:51 0:54:23 2.0
3 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 11:57:13 0:52:13 0:55:24 3.0
4 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038 12:01:38 0:56:38 0:58:47 4.0
5 52590 John-Paul Capolicchio Airway Beneteau First 29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.996 12:05:32 1:00:32 1:00:17 5.0
6 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061   DNC   7.0
6 42982 David Wisenthal Chaos C&C 37+XL (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.117   DNC   7.0
6 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086   DNC   7.0
6 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057   DNC   7.0
6 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993   DNC   7.0
6 3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011   DNC   7.0
6 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045   DNC   7.0
6 175 Corentin Sainmont Pogo Loco Mini 650 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045   DNC   7.0
6 10 Register for GNS: slvyra.com Fugue Mirage 30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.986   DNC   7.0

PCYCR2 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Aug 7 2021 at 12:33

PCYC Annual Race 2 - Sailweek Race 8
RC PCYC Dominique Brault, Luigia Cistera, Scott Cooper & Eric Omielan (mark boat)
Wind speed & direction 10 knots 240 degrees

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 12:38:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 13:21:24 0:43:24 0:45:21 1.0
2 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 13:22:45 0:44:45 0:47:29 2.0
3 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038 13:25:10 0:47:10 0:48:58 3.0
4 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 13:25:01 0:47:01 0:49:19 4.0
5 52590 John-Paul Capolicchio Airway Beneteau First 29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.996 13:33:10 0:55:10 0:54:57 5.0
6 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061   DNC   7.0
6 42982 David Wisenthal Chaos C&C 37+XL (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.117   DNC   7.0
6 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086   DNC   7.0
6 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057   DNC   7.0
6 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993   DNC   7.0
6 3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011   DNC   7.0
6 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045   DNC   7.0
6 175 Corentin Sainmont Pogo Loco Mini 650 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045   DNC   7.0
6 10 Register for GNS: slvyra.com Fugue Mirage 30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.986   DNC   7.0

PCYCR3 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Aug 7 2021 at 13:55

PCYC Annual Race 3 - Sailweek Race 9
RC PCYC Dominique Brault, Luigia Cistera, Scott Cooper & Eric Omielan (mark boat)
Wind speed & direction 10 knots 240 degrees

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 14:00:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038 14:45:27 0:45:27 0:47:11 1.0
2 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 14:45:34 0:45:34 0:47:37 2.0
3 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 14:45:35 0:45:35 0:48:22 3.0
4 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 14:47:01 0:47:01 0:49:19 4.0
5 52590 John-Paul Capolicchio Airway Beneteau First 29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.996 14:57:46 0:57:46 0:57:32 5.0
6 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061   DNC   7.0
6 42982 David Wisenthal Chaos C&C 37+XL (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.117   DNC   7.0
6 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086   DNC   7.0
6 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057   DNC   7.0
6 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993   DNC   7.0
6 3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011   DNC   7.0
6 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045   DNC   7.0
6 175 Corentin Sainmont Pogo Loco Mini 650 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045   DNC   7.0
6 10 Register for GNS: slvyra.com Fugue Mirage 30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.986   DNC   7.0

BYCR1 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Jul 31 2021 at 11:00

BYC Annual - Sailweek - Race 1
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 7 knots W, sunny

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 11:10:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 11:52:46 0:42:46 0:40:09 1.0
2 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 11:52:49 0:42:49 0:40:12 2.0
3 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 11:54:57 0:44:57 0:42:12 3.0
4 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.061 11:52:32 0:42:32 0:45:08 4.0
5 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 12:06:52 0:56:52 0:53:34 5.0
6 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 11:53:39 DSQ   7.0
7 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 75 Mollimard Register for GNS: slvyra.com Viper 640 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.108   DNC   8.0
7 28 Neil Strudwick Kaos Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074   DNC   8.0
7 404 Tony Staples Redcoat J70 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.091   DNC   8.0
7 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 1483 Thomas Gillespie Isurus Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015   DNC   8.0
7 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933   DNC   8.0

BYCR2 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Jul 31 2021 at 12:20

BYC Annual - Sailweek - Race 2
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 12 Knots W, Sunny

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 12:30:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 13:13:53 0:43:53 0:41:12 1.0
2 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 13:15:37 0:45:37 0:42:50 2.0
3 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.061 13:10:45 0:40:45 0:43:14 3.0
4 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 13:19:15 0:49:15 0:46:15 4.0
5 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 13:19:36 0:49:36 0:46:34 5.0
6 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 13:25:34 0:55:34 0:52:21 6.0
7 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 75 Mollimard Register for GNS: slvyra.com Viper 640 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.108   DNC   8.0
7 28 Neil Strudwick Kaos Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074   DNC   8.0
7 404 Tony Staples Redcoat J70 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.091   DNC   8.0
7 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 1483 Thomas Gillespie Isurus Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015   DNC   8.0
7 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933   DNC   8.0

BYCR3 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - July 31 2021 at 13:30

BYC Annual - Sailweek - Race 3
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 10-15-Knotts W/NW Partly Cloudy

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 13:40:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 14:19:30 0:39:30 0:37:05 1.0
2 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 14:21:14 0:41:14 0:38:43 2.0
3 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 14:22:53 0:42:53 0:40:16 3.0
4 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.061 14:19:35 0:39:35 0:42:00 4.0
5 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 14:24:47 0:44:47 0:42:03 5.0
6 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 14:29:02 0:49:02 0:46:11 6.0
7 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 75 Mollimard Register for GNS: slvyra.com Viper 640 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.108   DNC   8.0
7 28 Neil Strudwick Kaos Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074   DNC   8.0
7 404 Tony Staples Redcoat J70 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.091   DNC   8.0
7 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 1483 Thomas Gillespie Isurus Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015   DNC   8.0
7 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933   DNC   8.0

SWR4 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Aug 3 2021 at 18:40

Sailweek Race 4 - Series 3 Race 2
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Rick Shousha, Don Cudmore & Martha Mark boat: Peter
Wind speed & direction 12 Knots @ start, 8 knots @ finish, 230 degrees

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 28 Neil Strudwick Kaos Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:48:24 0:58:24 0:54:50 1.0
2 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 19:41:28 0:51:28 0:55:17 2.0
3 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:48:54 0:58:54 0:55:18 3.0
4 404 Tony Staples Redcoat J70 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.091 19:40:48 0:50:48 0:55:25 4.0
5 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:52:40 1:02:40 0:58:51 5.0
6 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:52:44 1:02:44 0:58:54 6.0
7 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:54:02 1:04:02 1:00:08 7.0
8 1483 Thomas Gillespie Isurus Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:56:15 1:06:15 1:02:13 8.0
9 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015 19:56:28 1:06:28 1:07:28 9.0
10 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933   DNF   11.0
11 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   12.0
11 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.061   DNC   12.0
11 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   12.0
11 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   12.0
11 75 Mollimard Register for GNS: slvyra.com Viper 640 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.108   DNC   12.0
11 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942   DNC   12.0

SWR5 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Aug 4 2021 at 18:40

Sailweek Race 5
RC PCYC Dominique Brault
Cancelled

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Place Points
  1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939    
  1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939    
  1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939    
  608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939    
  40813 John McGuinness BreakAway J30 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.061    
  1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939    
  901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939    
  75 Mollimard Register for GNS: slvyra.com Viper 640 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.108    
  28 Neil Strudwick Kaos Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939    
  5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942    
  128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074    
  404 Tony Staples Redcoat J70 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.091    
  1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939    
  1483 Thomas Gillespie Isurus Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939    
  3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015    
  1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933    

SWR6 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Aug 5 2021 at 18:40

Sailweek Race 6 - Series 4 Race 2
RC BYC Anne Desjardins
Race abandoned - insufficient wind

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Place Points
  1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939    
  1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939    
  1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939    
  608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939    
  40813 John McGuinness BreakAway J30 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.061    
  1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939    
  901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939    
  75 Mollimard Register for GNS: slvyra.com Viper 640 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.108    
  28 Neil Strudwick Kaos Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939    
  5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942    
  128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074    
  404 Tony Staples Redcoat J70 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.091    
  1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939    
  1483 Thomas Gillespie Isurus Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939    
  3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015    
  1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933    

PCYCR1 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Aug 7 2021 at 11:00

PCYC Annual Race 1- Sailweek Race 7
RC PCYC Dominique Brault, Luigia Cistera, Scott Cooper & Eric Omielan (mark boat)
Wind speed & direction 10 knots 240 degrees

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 11:16:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 12:12:47 0:56:47 0:53:19 1.0
2 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 12:13:22 0:57:22 0:53:52 2.0
3 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 12:15:28 0:59:28 0:55:50 3.0
4 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 12:16:42 1:00:42 0:57:00 4.0
5 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 12:20:24 1:04:24 1:00:28 5.0
6 75 Mollimard Register for GNS: slvyra.com Viper 640 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.108 12:12:06 0:56:06 1:02:10 6.0
7 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.061   DNC   8.0
7 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 28 Neil Strudwick Kaos Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942   DNC   8.0
7 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074   DNC   8.0
7 404 Tony Staples Redcoat J70 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.091   DNC   8.0
7 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 1483 Thomas Gillespie Isurus Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015   DNC   8.0
7 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933   DNC   8.0

PCYCR2 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Aug 7 2021 at 12:33

PCYC Annual Race 2 - Sailweek Race 8
RC PCYC Dominique Brault, Luigia Cistera, Scott Cooper & Eric Omielan (mark boat)
Wind speed & direction 10 knots 240 degrees

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 12:43:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 13:29:42 0:46:42 0:43:51 1.0
2 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 13:31:49 0:48:49 0:45:50 2.0
3 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 13:32:49 0:49:49 0:46:47 3.0
4 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 13:34:13 0:51:13 0:48:06 4.0
5 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 13:34:19 0:51:19 0:48:11 5.0
6 75 Mollimard Register for GNS: slvyra.com Viper 640 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.108 13:27:05 0:44:05 0:48:51 6.0
7 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.061   DNC   8.0
7 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 28 Neil Strudwick Kaos Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942   DNC   8.0
7 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074   DNC   8.0
7 404 Tony Staples Redcoat J70 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.091   DNC   8.0
7 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 1483 Thomas Gillespie Isurus Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015   DNC   8.0
7 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933   DNC   8.0

PCYCR3 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Aug 7 2021 at 13:55

PCYC Annual Race 3 - Sailweek Race 9
RC PCYC Dominique Brault, Luigia Cistera, Scott Cooper & Eric Omielan (mark boat)
Wind speed & direction 10 knots 240 degrees

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 14:05:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 14:52:14 0:47:14 0:44:21 1.0
2 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 14:52:42 0:47:42 0:44:47 2.0
3 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 14:55:16 0:50:16 0:47:12 3.0
4 75 Mollimard Register for GNS: slvyra.com Viper 640 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.108 14:48:22 0:43:22 0:48:03 4.0
5 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 14:56:28 0:51:28 0:48:20 5.0
6 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 14:57:25 0:52:25 0:49:13 6.0
7 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.061   DNC   8.0
7 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 28 Neil Strudwick Kaos Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942   DNC   8.0
7 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074   DNC   8.0
7 404 Tony Staples Redcoat J70 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.091   DNC   8.0
7 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 1483 Thomas Gillespie Isurus Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNC   8.0
7 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015   DNC   8.0
7 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933   DNC   8.0

BYCR1 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Jul 31 2021 at 11:00

BYC Annual - Sailweek - Race 1
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 7 knots W, sunny

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 11:05:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 11:57:03 0:52:03 0:47:53 1.0
2 386 Ben Waring Sawiki Grampian 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.933 11:58:50 0:53:50 0:50:14 2.0
3 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 11:59:53 0:54:53 0:50:30 3.0
4 4893 Benoit Goulet Sail la vie Maxi 77 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.914 12:03:44 0:58:44 0:53:41 4.0
5 1175 Bob Andre de la Porte Kittiwake Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 12:03:58 0:58:58 0:54:15 5.0
6 2144 David B‚by Ptarmigan II C+C CORVETTE 31 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.965 12:02:16 0:57:16 0:55:16 6.0
7 840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 12:05:11 1:00:11 0:55:22 7.0
8 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 12:18:07 1:13:07 1:11:17 8.0
9 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNF   10.0
10 250 John MacLeod Chinook Mirage 24 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.923   DNC   11.0
10 485 Mathieu Grainger L'Istorlet Kelt 7.6 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.939   DNC   11.0
10 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936   DNC   11.0
10 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958   DNC   11.0
10 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   11.0
10 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   11.0

BYCR2 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Jul 31 2021 at 12:20

BYC Annual - Sailweek - Race 2
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 12 Knots W, Sunny

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 12:25:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 13:11:52 0:46:52 0:43:07 1.0
2 386 Ben Waring Sawiki Grampian 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.933 13:14:36 0:49:36 0:46:17 2.0
3 840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 13:17:53 0:52:53 0:48:39 3.0
4 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 13:18:41 0:53:41 0:49:23 4.0
5 2144 David B‚by Ptarmigan II C+C CORVETTE 31 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.965 13:16:12 0:51:12 0:49:24 5.0
6 4893 Benoit Goulet Sail la vie Maxi 77 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.914 13:19:34 0:54:34 0:49:52 6.0
7 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 13:26:25 1:01:25 0:59:53 7.0
8 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   9.0
8 250 John MacLeod Chinook Mirage 24 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.923   DNC   9.0
8 485 Mathieu Grainger L'Istorlet Kelt 7.6 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.939   DNC   9.0
8 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936   DNC   9.0
8 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958   DNC   9.0
8 1175 Bob Andre de la Porte Kittiwake Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   9.0
8 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   9.0
8 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   9.0

BYCR3 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - July 31 2021 at 13:30

BYC Annual - Sailweek - Race 3
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 10-15-Knotts W/NW Partly Cloudy

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 13:35:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 14:17:24 0:42:24 0:39:00 1.0
2 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 14:18:15 0:43:15 0:39:47 2.0
3 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 14:19:44 0:44:44 0:41:09 3.0
4 2144 David B‚by Ptarmigan II C+C CORVETTE 31 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.965 14:17:53 0:42:53 0:41:23 4.0
5 386 Ben Waring Sawiki Grampian 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.933 14:19:45 0:44:45 0:41:45 5.0
6 840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 14:21:38 0:46:38 0:42:54 6.0
7 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 14:23:27 0:48:27 0:47:14 7.0
8 4893 Benoit Goulet Sail la vie Maxi 77 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.914 14:29:49 0:54:49 0:50:06 8.0
9 250 John MacLeod Chinook Mirage 24 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.923   DNC   10.0
9 485 Mathieu Grainger L'Istorlet Kelt 7.6 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.939   DNC   10.0
9 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936   DNC   10.0
9 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958   DNC   10.0
9 1175 Bob Andre de la Porte Kittiwake Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   10.0
9 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   10.0
9 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   10.0

SWR4 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Aug 3 2021 at 18:40

Sailweek Race 4 - Series 3 Race 2
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Rick Shousha, Don Cudmore & Martha Mark boat: Peter
Wind speed & direction 12 Knots @ start, 8 knots @ finish, 230 degrees

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 18:58:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:50:16 0:52:16 0:48:05 1.0
2 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936 19:49:25 0:51:25 0:48:08 2.0
3 250 John MacLeod Chinook Mirage 24 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.923 19:51:44 0:53:44 0:49:36 3.0
4 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:53:00 0:55:00 0:50:36 4.0
5 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958 19:52:54 0:54:54 0:52:36 5.0
6 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:56:29 0:58:29 0:53:48 6.0
7 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 19:55:25 0:57:25 0:55:59 7.0
8 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 20:04:20 1:06:20 1:01:02 8.0
9 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:45:05 OCS   10.0
10 2144 David B‚by Ptarmigan II C+C CORVETTE 31 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.965   DNC   11.0
10 386 Ben Waring Sawiki Grampian 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.933   DNC   11.0
10 4893 Benoit Goulet Sail la vie Maxi 77 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.914   DNC   11.0
10 840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   11.0
10 485 Mathieu Grainger L'Istorlet Kelt 7.6 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.939   DNC   11.0
10 1175 Bob Andre de la Porte Kittiwake Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   11.0

SWR5 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Aug 4 2021 at 18:40

Sailweek Race 5
RC PCYC Dominique Brault
Cancelled

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 18:55:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Place Points
  1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920    
  600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920    
  2144 David B‚by Ptarmigan II C+C CORVETTE 31 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.965    
  386 Ben Waring Sawiki Grampian 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.933    
  901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920    
  4893 Benoit Goulet Sail la vie Maxi 77 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.914    
  250 John MacLeod Chinook Mirage 24 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.923    
  840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920    
  485 Mathieu Grainger L'Istorlet Kelt 7.6 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.939    
  374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936    
  788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975    
  699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958    
  1175 Bob Andre de la Porte Kittiwake Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920    
  608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920    
  1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920    

SWR6 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Aug 5 2021 at 18:40

Sailweek Race 6 - Series 4 Race 2
RC BYC Anne Desjardins
Race abandoned - insufficient wind

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 18:55:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Place Points
  1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920    
  600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920    
  2144 David B‚by Ptarmigan II C+C CORVETTE 31 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.965    
  386 Ben Waring Sawiki Grampian 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.933    
  901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920    
  4893 Benoit Goulet Sail la vie Maxi 77 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.914    
  250 John MacLeod Chinook Mirage 24 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.923    
  840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920    
  485 Mathieu Grainger L'Istorlet Kelt 7.6 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.939    
  374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936    
  788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975    
  699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958    
  1175 Bob Andre de la Porte Kittiwake Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920    
  608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920    
  1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920    

PCYCR1 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Aug 7 2021 at 11:00

PCYC Annual Race 1- Sailweek Race 7
RC PCYC Dominique Brault, Luigia Cistera, Scott Cooper & Eric Omielan (mark boat)
Wind speed & direction 10 knots 240 degrees

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 11:21:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 2144 David B‚by Ptarmigan II C+C CORVETTE 31 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.965 12:07:24 0:46:24 0:44:47 1.0
2 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 12:12:28 0:51:28 0:47:21 2.0
3 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 12:12:37 0:51:37 0:47:29 3.0
4 250 John MacLeod Chinook Mirage 24 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.923 12:14:41 0:53:41 0:49:33 4.0
5 485 Mathieu Grainger L'Istorlet Kelt 7.6 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.939 12:20:18 0:59:18 0:55:41 5.0
6 4893 Benoit Goulet Sail la vie Maxi 77 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.914 12:31:06 1:10:06 1:04:04 6.0
7 386 Ben Waring Sawiki Grampian 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.933   DNC   8.0
7 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   8.0
7 840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   8.0
7 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936   DNC   8.0
7 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975   DNC   8.0
7 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958   DNC   8.0
7 1175 Bob Andre de la Porte Kittiwake Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   8.0
7 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   8.0
7 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   8.0

PCYCR2 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Aug 7 2021 at 12:33

PCYC Annual Race 2 - Sailweek Race 8
RC PCYC Dominique Brault, Luigia Cistera, Scott Cooper & Eric Omielan (mark boat)
Wind speed & direction 10 knots 240 degrees

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 12:48:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 2144 David B‚by Ptarmigan II C+C CORVETTE 31 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.965 13:30:48 0:42:48 0:41:18 1.0
2 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 13:35:05 0:47:05 0:43:19 2.0
3 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 13:35:29 0:47:29 0:43:41 3.0
4 485 Mathieu Grainger L'Istorlet Kelt 7.6 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.939 13:39:18 0:51:18 0:48:10 4.0
5 4893 Benoit Goulet Sail la vie Maxi 77 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.914 13:43:19 0:55:19 0:50:34 5.0
6 250 John MacLeod Chinook Mirage 24 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.923 DNS 11:12:00 10:20:15 6.0
7 386 Ben Waring Sawiki Grampian 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.933   DNC   8.0
7 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   8.0
7 840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   8.0
7 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936   DNC   8.0
7 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975   DNC   8.0
7 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958   DNC   8.0
7 1175 Bob Andre de la Porte Kittiwake Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   8.0
7 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   8.0
7 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   8.0

PCYCR3 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Aug 7 2021 at 13:55

PCYC Annual Race 3 - Sailweek Race 9
RC PCYC Dominique Brault, Luigia Cistera, Scott Cooper & Eric Omielan (mark boat)
Wind speed & direction 10 knots 240 degrees

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 14:10:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 14:50:35 0:40:35 0:37:20 1.0
2 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 14:50:56 0:40:56 0:37:40 2.0
3 2144 David B‚by Ptarmigan II C+C CORVETTE 31 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.965 14:50:48 0:40:48 0:39:22 3.0
4 485 Mathieu Grainger L'Istorlet Kelt 7.6 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.939 14:54:43 0:44:43 0:41:59 4.0
5 4893 Benoit Goulet Sail la vie Maxi 77 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.914 15:00:59 0:50:59 0:46:36 5.0
6 250 John MacLeod Chinook Mirage 24 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.923 DNS 9:50:00 9:04:34 6.0
7 386 Ben Waring Sawiki Grampian 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.933   DNC   8.0
7 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   8.0
7 840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   8.0
7 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936   DNC   8.0
7 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975   DNC   8.0
7 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958   DNC   8.0
7 1175 Bob Andre de la Porte Kittiwake Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   8.0
7 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   8.0
7 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNC   8.0

BYCR1 - Division 4 (Centerboard) Division - Jul 31 2021 at 11:00

BYC Annual - Sailweek - Race 1
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 7 knots W, sunny

Start: Division 4 (Centerboard), Finishes: Finish time, Time: 11:15:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Place Points
  15134 Joe Jospe Incognito Fireball Division 4 (Centerboard) 0.975    
  2885 Nicolas Mabboux Think Ice Waszp Division 4 (Centerboard) 0.62    

BYCR2 - Division 4 (Centerboard) Division - Jul 31 2021 at 12:20

BYC Annual - Sailweek - Race 2
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 12 Knots W, Sunny

Start: Division 4 (Centerboard), Finishes: Finish time, Time: 12:35:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Place Points
  15134 Joe Jospe Incognito Fireball Division 4 (Centerboard) 0.975    
  2885 Nicolas Mabboux Think Ice Waszp Division 4 (Centerboard) 0.62    

BYCR3 - Division 4 (Centerboard) Division - July 31 2021 at 13:30

BYC Annual - Sailweek - Race 3
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 10-15-Knotts W/NW Partly Cloudy

Start: Division 4 (Centerboard), Finishes: Finish time, Time: 13:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Place Points
  15134 Joe Jospe Incognito Fireball Division 4 (Centerboard) 0.975    
  2885 Nicolas Mabboux Think Ice Waszp Division 4 (Centerboard) 0.62    

SWR4 - Division 4 (Centerboard) Division - Aug 3 2021 at 18:40

Sailweek Race 4 - Series 3 Race 2
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Rick Shousha, Don Cudmore & Martha Mark boat: Peter
Wind speed & direction 12 Knots @ start, 8 knots @ finish, 230 degrees

Start: Division 4 (Centerboard), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 15134 Joe Jospe Incognito Fireball Division 4 (Centerboard) 0.975 19:29:25 0:26:25 0:25:45 1.0
2 2885 Nicolas Mabboux Think Ice Waszp Division 4 (Centerboard) 0.62   DNF   3.0

SWR5 - Division 4 (Centerboard) Division - Aug 4 2021 at 18:40

Sailweek Race 5
RC PCYC Dominique Brault
Cancelled

Start: Division 4 (Centerboard), Finishes: Finish time, Time: 19:00:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Place Points
  15134 Joe Jospe Incognito Fireball Division 4 (Centerboard) 0.975    
  2885 Nicolas Mabboux Think Ice Waszp Division 4 (Centerboard) 0.62    

SWR6 - Division 4 (Centerboard) Division - Aug 5 2021 at 18:40

Sailweek Race 6 - Series 4 Race 2
RC BYC Anne Desjardins
Race abandoned - insufficient wind

Start: Division 4 (Centerboard), Finishes: Finish time, Time: 19:00:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Place Points
  15134 Joe Jospe Incognito Fireball Division 4 (Centerboard) 0.975    
  2885 Nicolas Mabboux Think Ice Waszp Division 4 (Centerboard) 0.62    

PCYCR1 - Division 4 (Centerboard) Division - Aug 7 2021 at 11:00

PCYC Annual Race 1- Sailweek Race 7
RC PCYC Dominique Brault, Luigia Cistera, Scott Cooper & Eric Omielan (mark boat)
Wind speed & direction 10 knots 240 degrees

Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Place Points
  15134 Joe Jospe Incognito Fireball Division 4 (Centerboard) 0.975    
  2885 Nicolas Mabboux Think Ice Waszp Division 4 (Centerboard) 0.62    

PCYCR2 - Division 4 (Centerboard) Division - Aug 7 2021 at 12:33

PCYC Annual Race 2 - Sailweek Race 8
RC PCYC Dominique Brault, Luigia Cistera, Scott Cooper & Eric Omielan (mark boat)
Wind speed & direction 10 knots 240 degrees

Start: Division 4 (Centerboard), Finishes: Finish time, Time: 12:53:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Place Points
  15134 Joe Jospe Incognito Fireball Division 4 (Centerboard) 0.975    
  2885 Nicolas Mabboux Think Ice Waszp Division 4 (Centerboard) 0.62    

PCYCR3 - Division 4 (Centerboard) Division - Aug 7 2021 at 13:55

PCYC Annual Race 3 - Sailweek Race 9
RC PCYC Dominique Brault, Luigia Cistera, Scott Cooper & Eric Omielan (mark boat)
Wind speed & direction 10 knots 240 degrees

Start: Division 4 (Centerboard), Finishes: Finish time, Time: 14:15:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Place Points
  15134 Joe Jospe Incognito Fireball Division 4 (Centerboard) 0.975    
  2885 Nicolas Mabboux Think Ice Waszp Division 4 (Centerboard) 0.62    

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 12
DSQDisqualification 7
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 10


www.slvyra.ca
results@gnsracing.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com