event burgee venue burgee

Sailweek 2021

Lac St Louis

Results are provisional as of 16:14 on August 4, 2021

SWR4 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - July 31 2021 at 18:40

Sailweek Race 4 - Series 3 Race 2
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Rick Shousha, Don Cudmore & Martha Mark boat: Peter
Wind speed & direction 12 Knots @ start, 8 knots @ finish, 230 degrees

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 42982 David Wisenthal Chaos C&C 37+XL (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.117 19:32:59 0:47:59 0:53:36 1.0
2 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 19:37:16 0:52:16 0:55:27 2.0
3 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:39:06 0:54:06 0:56:32 3.0
4 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086 19:37:17 0:52:17 0:56:47 4.0
5 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057 19:39:05 0:54:05 0:57:10 5.0
6 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993 19:42:35 0:57:35 0:57:11 6.0
7 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038 19:40:57 0:55:57 0:58:05 7.0
8 3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011 19:44:18 0:59:18 0:59:57 8.0
9 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:52:44 1:07:44 1:10:47 9.0
10 175 Corentin Sainmont Pogo Loco Mini 650 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:55:10 1:10:10 1:13:19 10.0
11 10 Register for GNS: slvyra.com Fugue Mirage 30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.986 20:02:13 DNS   12.0

SWR4 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - July 31 2021 at 18:40

Sailweek Race 4 - Series 3 Race 2
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Rick Shousha, Don Cudmore & Martha Mark boat: Peter
Wind speed & direction 12 Knots @ start, 8 knots @ finish, 230 degrees

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 28 Neil Strudwick Kaos Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:48:24 0:58:24 0:54:50 1.0
2 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 19:41:28 0:51:28 0:55:17 2.0
3 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:48:54 0:58:54 0:55:18 3.0
4 404 Tony Staples Redcoat J70 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.091 19:40:48 0:50:48 0:55:25 4.0
5 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:52:40 1:02:40 0:58:51 5.0
6 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:52:44 1:02:44 0:58:54 6.0
7 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:54:02 1:04:02 1:00:08 7.0
8 1483 Thomas Gillespie Isurus Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:56:15 1:06:15 1:02:13 8.0
9 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015 19:56:28 1:06:28 1:07:28 9.0
10 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933   DNF   11.0

SWR4 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - July 31 2021 at 18:40

Sailweek Race 4 - Series 3 Race 2
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Rick Shousha, Don Cudmore & Martha Mark boat: Peter
Wind speed & direction 12 Knots @ start, 8 knots @ finish, 230 degrees

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 18:58:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:50:16 0:52:16 0:48:05 1.0
2 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936 19:49:25 0:51:25 0:48:08 2.0
3 250 John MacLeod Chinook Mirage 24 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.923 19:51:44 0:53:44 0:49:36 3.0
4 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:53:00 0:55:00 0:50:36 4.0
5 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958 19:52:54 0:54:54 0:52:36 5.0
6 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:56:29 0:58:29 0:53:48 6.0
7 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 19:55:25 0:57:25 0:55:59 7.0
8 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 20:04:20 1:06:20 1:01:02 8.0
9 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:45:05 OCS   10.0

SWR4 - Division 4 (Centerboard) Division - July 31 2021 at 18:40

Sailweek Race 4 - Series 3 Race 2
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Rick Shousha, Don Cudmore & Martha Mark boat: Peter
Wind speed & direction 12 Knots @ start, 8 knots @ finish, 230 degrees

Start: Division 4 (Centerboard), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 15134 Joe Jospe Incognito Fireball Division 4 (Centerboard) 0.975 19:29:25 0:44:25 0:43:18 1.0
2 2885 Nicolas Mabboux Think Ice Waszp Division 4 (Centerboard) 0.62   DNF   3.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 12
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 10


www.slvyra.ca
results@gnsracing.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com