event burgee venue burgee

BYC Annual 2021

Lac St Louis

Results are provisional as of 15:07 on August 1, 2021

Division 1 (Whitesail HC => .98) Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating BYCR1
Jul 31 2021
BYCR2
Jul 31 2021
BYCR3
July 31 2021
Total Nett
1st 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 1.0 1.0 3.0 5.0 5.0
2nd 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0
3rd 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 3.0 3.0 1.0 7.0 7.0

Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating BYCR1
Jul 31 2021
BYCR2
Jul 31 2021
BYCR3
July 31 2021
Total Nett
1st 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 1.0 2.0 5.0 8.0 8.0
3rd 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 3.0 4.0 2.0 9.0 9.0
4th 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 4.0 5.0 3.0 12.0 12.0
5th 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.061 5.0 3.0 4.0 12.0 12.0
6th 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 6.0 6.0 6.0 18.0 18.0

Division 3 (Whitesail HC < .98) Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating BYCR1
Jul 31 2021
BYCR2
Jul 31 2021
BYCR3
July 31 2021
Total Nett
1st 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 1.0 1.0 2.0 4.0 4.0
2nd 386 Ben Waring Sawiki Grampian 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.933 2.0 2.0 5.0 9.0 9.0
3rd 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 3.0 4.0 3.0 10.0 10.0
4th 2144 David Bby Ptarmigan II C+C CORVETTE 31 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.965 6.0 5.0 4.0 15.0 15.0
5th 840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 7.0 3.0 6.0 16.0 16.0
6th 4893 Benoit Goulet Sail la vie Maxi 77 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.914 4.0 6.0 8.0 18.0 18.0
7th 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 10.0 DNF 9.0 DNC 1.0 20.0 20.0
8th 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 8.0 7.0 7.0 22.0 22.0
9th 1175 Bob Andre de la Porte Kittiwake Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 5.0 9.0 DNC 10.0 DNC 24.0 24.0

BYCR1 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Jul 31 2021 at 11:00

BYC Annual - Sailweek - Race 1
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 7 knots W, sunny

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 11:05:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 11:46:54 0:41:54 0:44:27 1.0
2 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 11:48:55 0:43:55 0:45:54 2.0
3 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 11:48:35 0:43:35 0:46:15 3.0

BYCR2 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Jul 31 2021 at 12:20

BYC Annual - Sailweek - Race 2
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 12 Knots W, Sunny

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 12:25:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 13:07:24 0:42:24 0:44:59 1.0
2 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 13:08:29 0:43:29 0:45:26 2.0
3 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 13:08:42 0:43:42 0:46:22 3.0

BYCR3 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - July 31 2021 at 13:30

BYC Annual - Sailweek - Race 3
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 10-15-Knotts W/NW Partly Cloudy

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 13:35:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 14:13:59 0:38:59 0:41:22 1.0
2 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 14:15:37 0:40:37 0:42:27 2.0
3 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 14:17:28 0:42:28 0:45:03 3.0

BYCR1 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Jul 31 2021 at 11:00

BYC Annual - Sailweek - Race 1
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 7 knots W, sunny

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 11:10:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 11:52:46 0:42:46 0:40:09 1.0
2 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 11:52:49 0:42:49 0:40:12 2.0
3 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 11:53:39 0:43:39 0:40:59 3.0
4 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 11:54:57 0:44:57 0:42:12 4.0
5 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.061 11:52:32 0:42:32 0:45:08 5.0
6 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 12:06:52 0:56:52 0:53:34 6.0

BYCR2 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Jul 31 2021 at 12:20

BYC Annual - Sailweek - Race 2
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 12 Knots W, Sunny

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 12:30:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 13:13:53 0:43:53 0:41:12 1.0
2 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 13:15:37 0:45:37 0:42:50 2.0
3 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.061 13:10:45 0:40:45 0:43:14 3.0
4 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 13:19:15 0:49:15 0:46:15 4.0
5 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 13:19:36 0:49:36 0:46:34 5.0
6 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 13:25:34 0:55:34 0:52:21 6.0

BYCR3 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - July 31 2021 at 13:30

BYC Annual - Sailweek - Race 3
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 10-15-Knotts W/NW Partly Cloudy

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 13:40:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 14:19:30 0:39:30 0:37:05 1.0
2 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 14:21:14 0:41:14 0:38:43 2.0
3 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 14:22:53 0:42:53 0:40:16 3.0
4 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.061 14:19:35 0:39:35 0:42:00 4.0
5 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 14:24:47 0:44:47 0:42:03 5.0
6 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 14:29:02 0:49:02 0:46:11 6.0

BYCR1 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Jul 31 2021 at 11:00

BYC Annual - Sailweek - Race 1
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 7 knots W, sunny

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 11:05:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 11:57:03 0:52:03 0:47:53 1.0
2 386 Ben Waring Sawiki Grampian 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.933 11:58:50 0:53:50 0:50:14 2.0
3 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 11:59:53 0:54:53 0:50:30 3.0
4 4893 Benoit Goulet Sail la vie Maxi 77 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.914 12:03:44 0:58:44 0:53:41 4.0
5 1175 Bob Andre de la Porte Kittiwake Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 12:03:58 0:58:58 0:54:15 5.0
6 2144 David Bby Ptarmigan II C+C CORVETTE 31 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.965 12:02:16 0:57:16 0:55:16 6.0
7 840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 12:05:11 1:00:11 0:55:22 7.0
8 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 12:18:07 1:13:07 1:11:17 8.0
9 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   DNF   10.0

BYCR2 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Jul 31 2021 at 12:20

BYC Annual - Sailweek - Race 2
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 12 Knots W, Sunny

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 12:25:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 13:11:52 0:46:52 0:43:07 1.0
2 386 Ben Waring Sawiki Grampian 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.933 13:14:36 0:49:36 0:46:17 2.0
3 840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 13:17:53 0:52:53 0:48:39 3.0
4 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 13:18:41 0:53:41 0:49:23 4.0
5 2144 David Bby Ptarmigan II C+C CORVETTE 31 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.965 13:16:12 0:51:12 0:49:24 5.0
6 4893 Benoit Goulet Sail la vie Maxi 77 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.914 13:19:34 0:54:34 0:49:52 6.0
7 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 13:26:25 1:01:25 0:59:53 7.0

BYCR3 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - July 31 2021 at 13:30

BYC Annual - Sailweek - Race 3
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 10-15-Knotts W/NW Partly Cloudy

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 13:35:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 14:17:24 0:42:24 0:39:00 1.0
2 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 14:18:15 0:43:15 0:39:47 2.0
3 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 14:19:44 0:44:44 0:41:09 3.0
4 2144 David Bby Ptarmigan II C+C CORVETTE 31 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.965 14:17:53 0:42:53 0:41:23 4.0
5 386 Ben Waring Sawiki Grampian 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.933 14:19:45 0:44:45 0:41:45 5.0
6 840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 14:21:38 0:46:38 0:42:54 6.0
7 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 14:23:27 0:48:27 0:47:14 7.0
8 4893 Benoit Goulet Sail la vie Maxi 77 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.914 14:29:49 0:54:49 0:50:06 8.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 10


www.slvyra.ca
results@gnsracing.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com