event burgee venue burgee

GNS Series 6

Lac St Louis

Results are provisional as of 18:25 on September 19, 2021

Division 1 (Whitesail HC => .98) Division

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Rating system: Custom, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating S6R1 S6R2 Total Nett
                Sep 19 2021 Sep 19 2021    
                11:00 13:45    
1st 63034 Jan Ericsson My Wind Lass C+C 32 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.989 (1.0) 1.0 2.0 1.0

Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Rating system: Custom, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating S6R1 S6R2 Total Nett
                Sep 19 2021 Sep 19 2021    
                11:00 13:45    
1st 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 (2.0) 1.0 3.0 1.0
2nd 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.086 1.0 (5.0) 6.0 1.0
3rd 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 (6.0) 2.0 8.0 2.0
4th 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 (5.0) 3.0 8.0 3.0
5th 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.061 3.0 (9.0 DNS) 12.0 3.0
6th 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 (4.0) 4.0 8.0 4.0
7th 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 (9.0 DNF) 6.0 15.0 6.0
8th 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 (7.0) 7.0 14.0 7.0

Division 3 (Whitesail HC < .98) Division

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Rating system: Custom, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating S6R1 S6R2 Total Nett
                Sep 19 2021 Sep 19 2021    
                11:00 13:45    
1st 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 (1.0) 1.0 2.0 1.0
2nd 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 (2.0) 2.0 4.0 2.0
3rd 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 (3.0) 3.0 6.0 3.0
4th 485 Mathieu Grainger L'Istorlet Kelt 7.6 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.939 (5.0 DNF) 4.0 9.0 4.0

S6R1 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Sep 19 2021 at 11:00

Series 6 Race 1
RC BYC RCO: David Speak, Recorder: Anne Desjardins
Wind speed & direction 5-7 Knots NW

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 11:05:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 63034 Jan Ericsson My Wind Lass C+C 32 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.989 12:33:50 1:28:50 1:27:51 1.0

S6R2 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Sep 19 2021 at 13:45

Series 6 Race 2
RC BYC RCO: David Speak, Recorder: Anne Desjardins
Wind speed & direction 4-6 Knots SW

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 13:55:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 63034 Jan Ericsson My Wind Lass C+C 32 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.989 14:58:11 1:03:11 1:02:29 1.0

S6R1 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Sep 19 2021 at 11:00

Series 6 Race 1
RC BYC RCO: David Speak, Recorder: Anne Desjardins
Wind speed & direction 5-7 Knots NW

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 11:10:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.086 12:04:18 0:54:18 0:58:58 1.0
2 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 12:14:52 1:04:52 1:00:55 2.0
3 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.061 12:14:31 1:04:31 1:08:27 3.0
4 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 12:23:55 1:13:55 1:09:24 4.0
5 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 12:24:18 1:14:18 1:09:46 5.0
6 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 12:37:34 1:27:34 1:22:14 6.0
7 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 12:38:18 1:28:18 1:23:11 7.0
8 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939   DNF   9.0

S6R2 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Sep 19 2021 at 13:45

Series 6 Race 2
RC BYC RCO: David Speak, Recorder: Anne Desjardins
Wind speed & direction 4-6 Knots SW

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 13:50:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 14:38:15 0:48:15 0:45:18 1.0
2 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 14:38:47 0:48:47 0:45:48 2.0
3 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 14:40:05 0:50:05 0:47:02 3.0
4 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 14:41:43 0:51:43 0:48:34 4.0
5 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.086 14:34:49 0:44:49 0:48:40 5.0
6 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 14:47:37 0:57:37 0:54:06 6.0
7 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 14:57:00 1:07:00 1:03:07 7.0
8 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.061   DNS   9.0

S6R1 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Sep 19 2021 at 11:00

Series 6 Race 1
RC BYC RCO: David Speak, Recorder: Anne Desjardins
Wind speed & direction 5-7 Knots NW

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 11:15:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 12:33:09 1:18:09 1:11:54 1.0
2 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 12:33:18 1:18:18 1:12:02 2.0
3 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 12:34:36 1:19:36 1:17:37 3.0
4 485 Mathieu Grainger L'Istorlet Kelt 7.6 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.939   DNF   5.0

S6R2 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Sep 19 2021 at 13:45

Series 6 Race 2
RC BYC RCO: David Speak, Recorder: Anne Desjardins
Wind speed & direction 4-6 Knots SW

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 13:55:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 14:40:03 0:45:03 0:41:27 1.0
2 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 14:40:57 0:45:57 0:42:16 2.0
3 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 14:47:05 0:52:05 0:50:47 3.0
4 485 Mathieu Grainger L'Istorlet Kelt 7.6 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.939 14:59:45 1:04:45 1:00:48 4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 9


www.slvyra.ca
results@gnsracing.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com