event burgee venue burgee

GNS Series 4

Lac St Louis

Results are provisional as of 12:19 on September 19, 2021

Division 1 (Whitesail HC => .98) Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating S4R1
Jul 29 2021
S4R2
Aug 5 2021
S4R3
Aug 12 2021
S4R4
Aug 19 2021
S4R5
Aug 26 2021
Total Nett
1st 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 1.0   3.0   5.0 9.0 9.0
2nd 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 7.0   1.0   4.0 12.0 12.0
3rd H38 Jacques Lacasse Tocade Hunter 38 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.065 6.0   4.0   2.0 12.0 12.0
4th 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038 3.0   7.0 DNC   8.0 18.0 18.0
5th 52590 John-Paul Capolicchio Airway Beneteau First 29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.996 11.0 DNC   7.0 DNC   1.0 19.0 19.0
6th 237 Pierre Farmer Espresso Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 5.0   2.0   13.0 DNC 20.0 20.0
7th 7555 Alain Vranderick The Stig Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 11.0 DNC   7.0 DNC   3.0 21.0 21.0
8th 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057 2.0   7.0 DNC   13.0 DNC 22.0 22.0
9th 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086 8.0   7.0 DNC   7.0 22.0 22.0
10th 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 4.0   6.0 DNF   13.0 DNC 23.0 23.0
11th 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 11.0 DNC   7.0 DNC   6.0 24.0 24.0
12th 42770 Robert Raven Earendil 1 C&C 37 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 9.0   7.0 DNC   9.0 25.0 25.0
13th 175 Corentin Sainmont Pogo Loco Mini 650 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 11.0 DNC   7.0 DNC   10.0 28.0 28.0
14th 34379 Allan Wong Bellum Mirage 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.015 11.0 DNC   7.0 DNC   11.0 29.0 29.0

Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating S4R1
Jul 29 2021
S4R2
Aug 5 2021
S4R3
Aug 12 2021
S4R4
Aug 19 2021
S4R5
Aug 26 2021
Total Nett
1st 209 Dick Steffen Uhu Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 1.0   6.0 DNC   1.0 8.0 8.0
2nd 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 2.0   4.0   4.0 10.0 10.0
3rd 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 3.0   6.0 DNC   3.0 12.0 12.0
4th 422 George Stedman Ketchup Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 11.0 DNC   6.0 DNC   2.0 19.0 19.0
5th 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 4.0   3.0   12.0 DNC 19.0 19.0
6th 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 11.0 DNC   2.0   7.0 20.0 20.0
7th 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 7.0   6.0 DNC   8.0 21.0 21.0
8th 404 Tony Staples Redcoat J70 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.091 11.0 DNC   6.0 DNC   5.0 22.0 22.0
9th 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 5.0   6.0 DNC   12.0 DNC 23.0 23.0
10th 1073 Will Franklin-Thorpe Selga Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 11.0 DNC   6.0 DNC   6.0 23.0 23.0
11th 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 11.0 DNC   1.0   12.0 DNC 24.0 24.0
12th 313 Catherine Rossignol Kronopio 2 Tanzer 7.5 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.945 6.0   6.0 DNC   12.0 DNC 24.0 24.0
13th 428 Suzanne Brosseau Ou-Ra Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 11.0 DNC   6.0 DNC   9.0 26.0 26.0
14th 438 David B‚by Yin Yang Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 11.0 DNC   6.0 DNC   10.0 27.0 27.0
15th 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 10.0 OCS   6.0 DNC   12.0 DNC 28.0 28.0
15th 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933 10.0 OCS   6.0 DNC   12.0 DNC 28.0 28.0

Division 3 (Whitesail HC < .98) Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating S4R1
Jul 29 2021
S4R2
Aug 5 2021
S4R3
Aug 12 2021
S4R4
Aug 19 2021
S4R5
Aug 26 2021
Total Nett
1st 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 1.0   1.0   2.0 4.0 4.0
2nd 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 2.0   2.0   1.0 5.0 5.0
3rd 1253 Eric Perron Antidote Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 3.0   6.0 DNC   3.0 12.0 12.0
4th 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.929 4.0   6.0 DNC   4.0 14.0 14.0
5th 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 5.0   6.0 DNC   6.0 17.0 17.0
6th 167 David Marshall Porto Seidelmann 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.929 7.0 DNC   6.0 DNC   5.0 18.0 18.0
7th 313 Catherine Rossignol Kronopio 2 Tanzer 7.5 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.926 7.0 DNC   3.0   9.0 DNC 19.0 19.0
8th 4893 Benoit Goulet Sail la vie Maxi 77 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.914 7.0 DNC   5.0 DNF   7.0 19.0 19.0

S4R1 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Jul 29 2021 at 18:40

Series 4 Race 1
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 5 Knots SE, overcast

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 19:40:53 0:55:53 0:58:37 1.0
2 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057 19:43:57 0:58:57 1:02:19 2.0
3 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038 19:45:52 1:00:52 1:03:11 3.0
4 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:49:20 1:04:20 1:07:14 4.0
5 237 Pierre Farmer Espresso Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:49:43 1:04:43 1:07:38 5.0
6 H38 Jacques Lacasse Tocade Hunter 38 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.065 19:50:23 1:05:23 1:09:38 6.0
7 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 19:51:33 1:06:33 1:10:37 7.0
8 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086 19:52:12 1:07:12 1:12:59 8.0
9 42770 Robert Raven Earendil 1 C&C 37 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:55:23 1:10:23 1:13:33 9.0

S4R3 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Aug 12 2021 at 18:40

Series 4 Race 3
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 8-15 Knots Gusts to 20 W/NW

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 19:30:13 0:45:13 0:47:58 1.0
2 237 Pierre Farmer Espresso Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:32:03 0:47:03 0:49:10 2.0
3 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 19:33:00 0:48:00 0:50:21 3.0
4 H38 Jacques Lacasse Tocade Hunter 38 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.065 19:32:54 0:47:54 0:51:01 4.0
5 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045   DNF   6.0

S4R5 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Aug 26 2021 at 18:40

Series 4 Race 5
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 5-12 knots N/NW

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 52590 John-Paul Capolicchio Airway Beneteau First 29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.996 19:21:47 0:36:47 0:36:38 1.0
2 H38 Jacques Lacasse Tocade Hunter 38 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.065 19:20:37 0:35:37 0:37:56 2.0
3 7555 Alain Vranderick The Stig Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 19:22:10 0:37:10 0:38:59 3.0
4 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 19:22:08 0:37:08 0:39:24 4.0
5 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 19:22:56 0:37:56 0:39:48 5.0
6 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 19:22:47 0:37:47 0:40:05 6.0
7 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086 19:22:25 0:37:25 0:40:38 7.0
8 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038 19:25:47 0:40:47 0:42:20 8.0
9 42770 Robert Raven Earendil 1 C&C 37 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:27:53 0:42:53 0:44:49 9.0
10 175 Corentin Sainmont Pogo Loco Mini 650 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:30:14 0:45:14 0:47:16 10.0
11 34379 Allan Wong Bellum Mirage 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.015 19:31:35 0:46:35 0:47:17 11.0

S4R1 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Jul 29 2021 at 18:40

Series 4 Race 1
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 5 Knots SE, overcast

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 209 Dick Steffen Uhu Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 19:40:41 0:50:41 0:54:26 1.0
2 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:48:15 0:58:15 0:54:42 2.0
3 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:49:24 0:59:24 0:55:47 3.0
4 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:52:26 1:02:26 0:58:37 4.0
5 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:54:29 1:04:29 1:00:33 5.0
6 313 Catherine Rossignol Kronopio 2 Tanzer 7.5 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.945 19:56:09 1:06:09 1:02:31 6.0
7 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:59:58 1:09:58 1:05:42 7.0
8 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 19:57:25 OCS   10.0
8 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933 19:56:35 OCS   10.0

S4R3 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Aug 12 2021 at 18:40

Series 4 Race 3
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 8-15 Knots Gusts to 20 W/NW

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:35:15 0:45:15 0:42:29 1.0
2 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:37:56 0:47:56 0:45:01 2.0
3 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:41:23 0:51:23 0:48:15 3.0
4 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:42:07 0:52:07 0:48:56 4.0

S4R5 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Aug 26 2021 at 18:40

Series 4 Race 5
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 5-12 knots N/NW

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 209 Dick Steffen Uhu Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 19:20:18 0:30:18 0:32:33 1.0
2 422 George Stedman Ketchup Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:26:07 0:36:07 0:33:55 2.0
3 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:26:20 0:36:20 0:34:07 3.0
4 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:26:28 0:36:28 0:34:15 4.0
5 404 Tony Staples Redcoat J70 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.091 19:21:44 0:31:44 0:34:37 5.0
6 1073 Will Franklin-Thorpe Selga Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:27:43 0:37:43 0:35:25 6.0
7 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:27:46 0:37:46 0:35:28 7.0
8 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:28:58 0:38:58 0:36:35 8.0
9 428 Suzanne Brosseau Ou-Ra Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:30:31 0:40:31 0:38:03 9.0
10 438 David B‚by Yin Yang Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:36:01 0:46:01 0:43:13 10.0

S4R1 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Jul 29 2021 at 18:40

Series 4 Race 1
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 5 Knots SE, overcast

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 18:55:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:53:04 0:58:04 0:53:25 1.0
2 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:54:22 0:59:22 0:54:37 2.0
3 1253 Eric Perron Antidote Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 20:02:05 1:07:05 1:01:43 3.0
4 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.929 20:03:28 1:08:28 1:03:36 4.0
5 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 20:07:43 1:12:43 1:10:54 5.0

S4R3 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Aug 12 2021 at 18:40

Series 4 Race 3
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 8-15 Knots Gusts to 20 W/NW

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 18:55:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:33:49 0:38:49 0:35:43 1.0
2 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:34:54 0:39:54 0:36:42 2.0
3 313 Catherine Rossignol Kronopio 2 Tanzer 7.5 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.926 19:37:26 0:42:26 0:39:18 3.0
4 4893 Benoit Goulet Sail la vie Maxi 77 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.914   DNF   5.0

S4R5 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Aug 26 2021 at 18:40

Series 4 Race 5
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 5-12 knots N/NW

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 18:55:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:32:02 0:37:02 0:34:04 1.0
2 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:33:09 0:38:09 0:35:06 2.0
3 1253 Eric Perron Antidote Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:35:09 0:40:09 0:36:56 3.0
4 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.929 19:36:07 0:41:07 0:38:12 4.0
5 167 David Marshall Porto Seidelmann 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.929 19:37:28 0:42:28 0:39:27 5.0
6 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 19:43:26 0:48:26 0:47:13 6.0
7 4893 Benoit Goulet Sail la vie Maxi 77 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.914 19:49:32 0:54:32 0:49:51 7.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 10


www.slvyra.ca
results@gnsracing.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com