event burgee venue burgee

GNS Series 4

Lac St Louis

Results are provisional as of 14:00 on August 29, 2021

S4R1 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Jul 29 2021 at 18:40

Series 4 Race 1
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 5 Knots SE, overcast

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 19:40:53 0:55:53 0:58:37 1.0
2 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057 19:43:57 0:58:57 1:02:19 2.0
3 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038 19:45:52 1:00:52 1:03:11 3.0
4 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:49:20 1:04:20 1:07:14 4.0
5 237 Pierre Farmer Espresso Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:49:43 1:04:43 1:07:38 5.0
6 H38 Jacques Lacasse Tocade Hunter 38 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.065 19:50:23 1:05:23 1:09:38 6.0
7 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 19:51:33 1:06:33 1:10:37 7.0
8 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086 19:52:12 1:07:12 1:12:59 8.0
9 42770 Robert Raven Earendil 1 C&C 37 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:55:23 1:10:23 1:13:33 9.0

S4R1 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Jul 29 2021 at 18:40

Series 4 Race 1
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 5 Knots SE, overcast

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 209 Dick Steffen Uhu Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 19:40:41 0:50:41 0:54:26 1.0
2 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:48:15 0:58:15 0:54:42 2.0
3 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:49:24 0:59:24 0:55:47 3.0
4 1056 Tracey Strunga Escape Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:52:26 1:02:26 0:58:37 4.0
5 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:54:29 1:04:29 1:00:33 5.0
6 313 Catherine Rossignol Kronopio 2 Tanzer 7.5 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.945 19:56:09 1:06:09 1:02:31 6.0
7 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:59:58 1:09:58 1:05:42 7.0
8 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 19:57:25 OCS   10.0
8 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933 19:56:35 OCS   10.0

S4R1 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Jul 29 2021 at 18:40

Series 4 Race 1
RC BYC Anne Desjardins
Wind speed & direction 5 Knots SE, overcast

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 18:55:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:53:04 0:58:04 0:53:25 1.0
2 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:54:22 0:59:22 0:54:37 2.0
3 1253 Eric Perron Antidote Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 20:02:05 1:07:05 1:01:43 3.0
4 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.929 20:03:28 1:08:28 1:03:36 4.0
5 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 20:07:43 1:12:43 1:10:54 5.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 10


www.slvyra.ca
results@gnsracing.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com