event burgee venue burgee

GNS Series 3

Lac St Louis

Results are provisional as of 15:52 on September 20, 2021

Division 1 (Whitesail HC => .98) Division

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: Custom, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating S3R1
Jul 27 2021
S3R2
Aug 3 2021
S3R3
Aug 10 2021
S3R4
Aug 17 2021
S3R5
Aug 24 2021
Total Nett
1st 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993 2.0 6.0   1.0 3.0 12.0 12.0
2nd 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057 1.0 5.0   3.0 6.0 15.0 15.0
3rd 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086 5.0 4.0   5.0 5.0 19.0 19.0
4th 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 4.0 2.0   4.0 11.0 DNC 21.0 21.0
5th 42982 David Wisenthal Chaos C&C 37+XL (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.117 11.0 DNC 1.0   9.0 DNC 2.0 23.0 23.0
6th 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038 3.0 7.0   9.0 DNC 8.0 27.0 27.0
7th 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 11.0 DNC 13.0 DNC   2.0 4.0 30.0 30.0
8th 3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011 6.0 8.0   9.0 DNC 7.0 30.0 30.0
9th 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 11.0 DNC 13.0 DNC   9.0 DNC 1.0 34.0 34.0
10th 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 11.0 DNC 3.0   9.0 DNC 11.0 DNC 34.0 34.0
11th 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 7.0 9.0   9.0 DNC 9.0 34.0 34.0
12th 175 Corentin Sainmont Pogo Loco Mini 650 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 8.0 10.0   9.0 DNC 11.0 DNC 38.0 38.0
13th 34379 Allan Wong Bellum Mirage 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.015 9.0 13.0 DNC   7.0 11.0 DNC 40.0 40.0
14th 63034 Jan Ericsson My Wind Lass C+C 32 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.989 11.0 DNC 13.0 DNC   6.0 11.0 DNC 41.0 41.0
15th 10 Register for GNS: slvyra.com Fugue Mirage 30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.986 11.0 DNC 11.0   9.0 DNC 11.0 DNC 42.0 42.0

Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: Custom, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating S3R1
Jul 27 2021
S3R2
Aug 3 2021
S3R3
Aug 10 2021
S3R4
Aug 17 2021
S3R5
Aug 24 2021
Total Nett
1st 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 1.0 2.0   1.0 11.0 15.0 15.0
2nd 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 7.0 3.0   11.0 OCS 2.0 23.0 23.0
3rd 422 George Stedman Ketchup Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 5.0 12.0 DNC   2.0 5.0 24.0 24.0
4th 1465 Tof Nicoll-Griffith Crisis Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 2.0 12.0 DNC   12.0 DNC 1.0 27.0 27.0
5th 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 15.0 DNC 6.0   4.0 6.0 31.0 31.0
6th 28 Neil Strudwick Kaos Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 3.0 1.0   12.0 DNC 16.0 DNC 32.0 32.0
7th 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 6.0 12.0 DNC   12.0 DNC 3.0 33.0 33.0
8th 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015 12.0 9.0   6.0 8.0 35.0 35.0
9th 7555 Alain Vranderick The Stig Star (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.049 15.0 DNC 12.0 DNC   5.0 4.0 36.0 36.0
10th 1073 Will Franklin-Thorpe Selga Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 8.0 12.0 DNC   7.0 9.0 36.0 36.0
11th 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 15.0 DNC 12.0 DNC   3.0 7.0 37.0 37.0
12th 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 4.0 5.0   12.0 DNC 16.0 DNC 37.0 37.0
13th 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 11.0 7.0   12.0 DNC 10.0 40.0 40.0
14th 404 Tony Staples Redcoat J70 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.091 15.0 DNC 4.0   12.0 DNC 16.0 DNC 47.0 47.0
15th RSL4 Scott Morgan RSTLYC 4 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 9.0 12.0 DNC   12.0 DNC 16.0 DNC 49.0 49.0
16th 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 15.0 DNC 12.0 DNC   9.0 14.0 50.0 50.0
17th 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.086 10.0 12.0 DNC   12.0 DNC 16.0 DNC 50.0 50.0
18th 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 15.0 DNC 12.0 DNC   8.0 16.0 DNC 51.0 51.0
19th 1483 Thomas Gillespie Isurus Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 15.0 DNC 8.0   12.0 DNC 16.0 DNC 51.0 51.0
20th 428 Suzanne Brosseau Ou-Ra Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 15.0 DNC 12.0 DNC   12.0 DNC 12.0 51.0 51.0
21st 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933 14.0 DNF 10.0   12.0 DNC 16.0 DNC 52.0 52.0
22nd 34379 Allan Wong Bellum Mirage 33 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.038 15.0 DNC 12.0 DNC   12.0 DNC 13.0 52.0 52.0

Division 3 (Whitesail HC < .98) Division

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: Custom, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating S3R1
Jul 27 2021
S3R2
Aug 3 2021
S3R3
Aug 10 2021
S3R4
Aug 17 2021
S3R5
Aug 24 2021
Total Nett
1st 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 2.0 4.0   1.0 2.0 9.0 9.0
2nd 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936 1.0 2.0   4.0 4.0 11.0 11.0
3rd 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 10.0 DNC 1.0   2.0 5.0 18.0 18.0
4th 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958 8.0 5.0   5.0 7.0 25.0 25.0
5th 250 John MacLeod Chinook Mirage 24 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.923 10.0 DNC 3.0   11.0 DNC 3.0 27.0 27.0
6th 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 6.0 7.0   6.0 11.0 DNC 30.0 30.0
7th 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 5.0 10.0 OCS   11.0 DNC 6.0 32.0 32.0
8th 438 David B‚by Yin Yang Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 10.0 DNC 11.0 DNC   11.0 DNC 1.0 33.0 33.0
9th 840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 10.0 DNC 11.0 DNC   3.0 11.0 DNC 35.0 35.0
10th 93 Don McDonough Derin Niagara 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 3.0 11.0 DNC   11.0 DNC 11.0 DNC 36.0 36.0
11th 1253 Eric Perron Antidote Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 4.0 11.0 DNC   11.0 DNC 11.0 DNC 37.0 37.0
12th 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 10.0 DNC 6.0   11.0 DNC 11.0 DNC 38.0 38.0
13th 190 Luka Steger Vol Aux Vents Beneteau First 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.952 10.0 DNC 11.0 DNC   9.0 8.0 38.0 38.0
14th 167 David Marshall Porto Seidelmann 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.929 10.0 DNC 11.0 DNC   7.0 11.0 DNC 39.0 39.0
15th 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.929 7.0 11.0 DNC   11.0 DNC 11.0 DNC 40.0 40.0
16th 485 Mathieu Grainger L'Istorlet Kelt 7.6 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.939 10.0 DNC 11.0 DNC   8.0 11.0 DNC 40.0 40.0
17th 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 10.0 DNC 8.0   11.0 DNC 11.0 DNC 40.0 40.0
18th RSL2 Register for GNS: slvyra.com RSTLYC 2 Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.923 10.0 DNC 11.0 DNC   11.0 DNC 10.0 NSC 42.0 42.0

Division 4 (Centerboard) Division

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: Custom, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating S3R1
Jul 27 2021
S3R2
Aug 3 2021
S3R3
Aug 10 2021
S3R4
Aug 17 2021
S3R5
Aug 24 2021
Total Nett
1st 15134 Joe Jospe Incognito Fireball Division 4 (Centerboard) 0.975   1.0       1.0 1.0
2nd 2885 Nicolas Mabboux Think Ice Waszp Division 4 (Centerboard) 0.62   2.0       2.0 2.0

Series 3 Race 3
RC PCYC Dominique Brault, Martha Allman, Don Cudmore, mark boat Eric Omielan.
Race abandoned due to weather

S3R1 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Jul 27 2021 at 18:40

Series 3 Race 1
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Rick Shousha, Don & Mark boat: Alain Vranderick
Wind speed & direction 5-7 Knots, 215 degrees

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057 20:01:04 1:16:04 1:20:24 1.0
2 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993 20:07:14 1:22:14 1:21:39 2.0
3 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038 20:05:55 1:20:55 1:23:59 3.0
4 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 20:04:41 1:19:41 1:24:33 4.0
5 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086 20:03:09 1:18:09 1:24:52 5.0
6 3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011 20:09:28 1:24:28 1:25:24 6.0
7 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 20:14:38 1:29:38 1:33:40 7.0
8 175 Corentin Sainmont Pogo Loco Mini 650 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 20:17:45 1:32:45 1:36:55 8.0
9 34379 Allan Wong Bellum Mirage 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.015 20:20:50 1:35:50 1:37:16 9.0

S3R2 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Aug 3 2021 at 18:40

Sailweek Race 4 - Series 3 Race 2
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Rick Shousha, Don Cudmore & Martha Mark boat: Peter
Wind speed & direction 12 Knots @ start, 8 knots @ finish, 230 degrees

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 42982 David Wisenthal Chaos C&C 37+XL (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.117 19:32:59 0:47:59 0:53:36 1.0
2 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 19:37:16 0:52:16 0:55:27 2.0
3 150 Alain Vranderick Andiamo Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:39:06 0:54:06 0:56:32 3.0
4 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086 19:37:17 0:52:17 0:56:47 4.0
5 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057 19:39:05 0:54:05 0:57:10 5.0
6 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993 19:42:35 0:57:35 0:57:11 6.0
7 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038 19:40:57 0:55:57 0:58:05 7.0
8 3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011 19:44:18 0:59:18 0:59:57 8.0
9 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:52:44 1:07:44 1:10:47 9.0
10 175 Corentin Sainmont Pogo Loco Mini 650 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:55:10 1:10:10 1:13:19 10.0
11 10 Register for GNS: slvyra.com Fugue Mirage 30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.986 DNS 5:15:00 5:10:35 11.0

S3R4 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Aug 17 2021 at 18:40

Series 1 Race 4
RC PCYC Dominique Brault, Martha Allman, Don Cudmore, Mark boat : Liam Parnell
Wind speed & direction 7 Knots, 165 degrees, cloudy

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993 19:36:39 0:51:39 0:51:17 1.0
2 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 19:34:40 0:49:40 0:52:06 2.0
3 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057 19:35:19 0:50:19 0:53:11 3.0
4 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 19:36:21 0:51:21 0:54:29 4.0
5 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086 19:35:36 0:50:36 0:54:57 5.0
6 63034 Jan Ericsson My Wind Lass C+C 32 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.989 19:48:24 1:03:24 1:02:42 6.0
7 34379 Allan Wong Bellum Mirage 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.015 19:48:10 1:03:10 1:04:07 7.0

S3R5 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Aug 24 2021 at 18:40

Series 3 Race 5
RC PCYC Dominique Brault, Martha Allman, Don Cudmore, Dominique Deckers and Florence Shousha,
Mark Boat: Peter
Wind speed & direction: 12-13.5 knots 275 degrees

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 19:20:50 0:35:50 0:38:01 1.0
2 42982 David Wisenthal Chaos C&C 37+XL (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.117 19:19:26 0:34:26 0:38:28 2.0
3 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993 19:24:41 0:39:41 0:39:24 3.0
4 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 19:22:46 0:37:46 0:39:37 4.0
5 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086 19:21:41 0:36:41 0:39:50 5.0
6 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057 19:23:11 0:38:11 0:40:22 6.0
7 3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011 19:25:21 0:40:21 0:40:48 7.0
8 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038 19:28:27 0:43:27 0:45:06 8.0
9 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:31:48 0:46:48 0:48:54 9.0

S3R1 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Jul 27 2021 at 18:40

Series 3 Race 1
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Rick Shousha, Don & Mark boat: Alain Vranderick
Wind speed & direction 5-7 Knots, 215 degrees

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 19:58:54 1:08:54 1:14:00 1.0
2 1465 Tof Nicoll-Griffith Crisis Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:09:39 1:19:39 1:14:47 2.0
3 28 Neil Strudwick Kaos Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:09:49 1:19:49 1:14:57 3.0
4 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:09:51 1:19:51 1:14:59 4.0
5 422 George Stedman Ketchup Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:12:55 1:22:55 1:17:52 5.0
6 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:14:07 1:24:07 1:18:59 6.0
7 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:15:14 1:25:14 1:20:02 7.0
8 1073 Will Franklin-Thorpe Selga Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:15:55 1:25:55 1:20:41 8.0
9 RSL4 Scott Morgan RSTLYC 4 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 20:15:59 1:25:59 1:21:00 9.0
10 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.086 20:05:23 1:15:23 1:21:52 10.0
11 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:18:28 1:28:28 1:23:04 11.0
12 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015 20:22:01 1:32:01 1:33:24 12.0
13 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933   DNF   14.0

S3R2 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Aug 3 2021 at 18:40

Sailweek Race 4 - Series 3 Race 2
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Rick Shousha, Don Cudmore & Martha Mark boat: Peter
Wind speed & direction 12 Knots @ start, 8 knots @ finish, 230 degrees

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 28 Neil Strudwick Kaos Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:48:24 0:58:24 0:54:50 1.0
2 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 19:41:28 0:51:28 0:55:17 2.0
3 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:48:54 0:58:54 0:55:18 3.0
4 404 Tony Staples Redcoat J70 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.091 19:40:48 0:50:48 0:55:25 4.0
5 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:52:40 1:02:40 0:58:51 5.0
6 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:52:44 1:02:44 0:58:54 6.0
7 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:54:02 1:04:02 1:00:08 7.0
8 1483 Thomas Gillespie Isurus Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:56:15 1:06:15 1:02:13 8.0
9 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015 19:56:28 1:06:28 1:07:28 9.0
10 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933 DNF 5:10:00 4:49:14 10.0

S3R4 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Aug 17 2021 at 18:40

Series 1 Race 4
RC PCYC Dominique Brault, Martha Allman, Don Cudmore, Mark boat : Liam Parnell
Wind speed & direction 7 Knots, 165 degrees, cloudy

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 19:34:56 0:44:56 0:48:16 1.0
2 422 George Stedman Ketchup Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:42:26 0:52:26 0:49:14 2.0
3 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:43:50 0:53:50 0:50:33 3.0
4 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:44:31 0:54:31 0:51:11 4.0
5 7555 Alain Vranderick The Stig Star (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.049 19:39:19 0:49:19 0:51:44 5.0
6 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015 19:42:31 0:52:31 0:53:18 6.0
7 1073 Will Franklin-Thorpe Selga Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:47:24 0:57:24 0:53:54 7.0
8 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 19:45:55 0:55:55 1:00:03 8.0
9 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 19:59:21 1:09:21 1:05:20 9.0
10 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:42:24 OCS   11.0

S3R5 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Aug 24 2021 at 18:40

Series 3 Race 5
RC PCYC Dominique Brault, Martha Allman, Don Cudmore, Dominique Deckers and Florence Shousha,
Mark Boat: Peter
Wind speed & direction: 12-13.5 knots 275 degrees

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1465 Tof Nicoll-Griffith Crisis Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:28:18 0:38:18 0:35:58 1.0
2 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:30:06 0:40:06 0:37:39 2.0
3 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:30:08 0:40:08 0:37:41 3.0
4 7555 Alain Vranderick The Stig Star (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.049 19:26:37 0:36:37 0:38:25 4.0
5 422 George Stedman Ketchup Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:31:18 0:41:18 0:38:47 5.0
6 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:32:37 0:42:37 0:40:01 6.0
7 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:32:41 0:42:41 0:40:05 7.0
8 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015 19:29:34 0:39:34 0:40:10 8.0
9 1073 Will Franklin-Thorpe Selga Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:32:56 0:42:56 0:40:19 9.0
10 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:33:48 0:43:48 0:41:08 10.0
11 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 19:28:29 0:38:29 0:41:20 11.0
12 428 Suzanne Brosseau Ou-Ra Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:34:54 0:44:54 0:42:10 12.0
13 34379 Allan Wong Bellum Mirage 33 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.038 19:31:36 0:41:36 0:43:11 13.0
14 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 19:43:14 0:53:14 0:50:09 14.0

S3R1 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Jul 27 2021 at 18:40

Series 3 Race 1
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Rick Shousha, Don & Mark boat: Alain Vranderick
Wind speed & direction 5-7 Knots, 215 degrees

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 18:55:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936 20:18:05 1:23:05 1:17:46 1.0
2 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 20:21:15 1:26:15 1:19:21 2.0
3 93 Don McDonough Derin Niagara 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 20:16:45 1:21:45 1:19:42 3.0
4 1253 Eric Perron Antidote Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 20:24:25 1:29:25 1:22:16 4.0
5 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 20:27:17 1:32:17 1:24:54 5.0
6 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 20:25:46 1:30:46 1:28:30 6.0
7 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.929 20:33:06 1:38:06 1:31:08 7.0
8 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958 20:32:02 1:37:02 1:32:57 8.0

S3R2 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Aug 3 2021 at 18:40

Sailweek Race 4 - Series 3 Race 2
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Rick Shousha, Don Cudmore & Martha Mark boat: Peter
Wind speed & direction 12 Knots @ start, 8 knots @ finish, 230 degrees

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 18:58:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:50:16 0:52:16 0:48:05 1.0
2 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936 19:49:25 0:51:25 0:48:08 2.0
3 250 John MacLeod Chinook Mirage 24 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.923 19:51:44 0:53:44 0:49:36 3.0
4 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:53:00 0:55:00 0:50:36 4.0
5 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958 19:52:54 0:54:54 0:52:36 5.0
6 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:56:29 0:58:29 0:53:48 6.0
7 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 19:55:25 0:57:25 0:55:59 7.0
8 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 20:04:20 1:06:20 1:01:02 8.0
9 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920   OCS   10.0

S3R4 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Aug 17 2021 at 18:40

Series 1 Race 4
RC PCYC Dominique Brault, Martha Allman, Don Cudmore, Mark boat : Liam Parnell
Wind speed & direction 7 Knots, 165 degrees, cloudy

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 18:55:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:46:21 0:51:21 0:47:15 1.0
2 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:48:41 0:53:41 0:49:23 2.0
3 840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:48:54 0:53:54 0:49:35 3.0
4 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936 19:48:55 0:53:55 0:50:28 4.0
5 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958 19:49:37 0:54:37 0:52:19 5.0
6 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 19:50:56 0:55:56 0:54:32 6.0
7 167 David Marshall Porto Seidelmann 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.929 19:58:59 1:03:59 0:59:26 7.0
8 485 Mathieu Grainger L'Istorlet Kelt 7.6 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.939 20:03:46 1:08:46 1:04:34 8.0
9 190 Luka Steger Vol Aux Vents Beneteau First 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.952 20:06:49 1:11:49 1:08:22 9.0

S3R5 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Aug 24 2021 at 18:40

Series 3 Race 5
RC PCYC Dominique Brault, Martha Allman, Don Cudmore, Dominique Deckers and Florence Shousha,
Mark Boat: Peter
Wind speed & direction: 12-13.5 knots 275 degrees

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 18:55:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 438 David B‚by Yin Yang Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:29:34 0:34:34 0:31:48 1.0
2 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:31:10 0:36:10 0:33:16 2.0
3 250 John MacLeod Chinook Mirage 24 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.923 19:31:30 0:36:30 0:33:41 3.0
4 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936 19:31:02 0:36:02 0:33:44 4.0
5 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:31:55 0:36:55 0:33:58 5.0
6 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:32:43 0:37:43 0:34:42 6.0
7 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958 19:31:31 0:36:31 0:34:59 7.0
8 190 Luka Steger Vol Aux Vents Beneteau First 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.952 19:36:51 0:41:51 0:39:50 8.0
9 RSL2 Register for GNS: slvyra.com RSTLYC 2 Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.923 19:20:21 NSC   10.0

S3R2 - Division 4 (Centerboard) Division - Aug 3 2021 at 18:40

Sailweek Race 4 - Series 3 Race 2
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Rick Shousha, Don Cudmore & Martha Mark boat: Peter
Wind speed & direction 12 Knots @ start, 8 knots @ finish, 230 degrees

Start: Division 4 (Centerboard), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 15134 Joe Jospe Incognito Fireball Division 4 (Centerboard) 0.975 19:29:25 0:44:25 0:43:18 1.0
2 2885 Nicolas Mabboux Think Ice Waszp Division 4 (Centerboard) 0.62 DNF 5:15:00 3:15:18 2.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 14
NSCDid not sail the course 10
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 Varies


www.slvyra.ca
results@gnsracing.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com