event burgee venue burgee

GNS Series 3

Lac St Louis

Results are provisional as of 13:04 on August 29, 2021

Series 3 Race 3
RC PCYC Dominique Brault, Martha Allman, Don Cudmore, mark boat Eric Omielan.
Race abandoned due to weather

S3R5 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Aug 24 2021 at 18:40

Series 3 Race 5
RC PCYC Dominique Brault, Martha Allman, Don Cudmore, Dominique Deckers and Florence Shousha,
Mark Boat: Peter
Wind speed & direction: 12-13.5 knots 275 degrees

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 19:20:50 0:35:50 0:38:01 1.0
2 42982 David Wisenthal Chaos C&C 37+XL (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.117 19:19:26 0:34:26 0:38:28 2.0
3 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993 19:24:41 0:39:41 0:39:24 3.0
4 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 19:22:46 0:37:46 0:39:37 4.0
5 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086 19:21:41 0:36:41 0:39:50 5.0
6 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057 19:23:11 0:38:11 0:40:22 6.0
7 3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011 19:25:21 0:40:21 0:40:48 7.0
8 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038 19:28:27 0:43:27 0:45:06 8.0
9 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:31:48 0:46:48 0:48:54 9.0

S3R5 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Aug 24 2021 at 18:40

Series 3 Race 5
RC PCYC Dominique Brault, Martha Allman, Don Cudmore, Dominique Deckers and Florence Shousha,
Mark Boat: Peter
Wind speed & direction: 12-13.5 knots 275 degrees

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1465 Tof Nicoll-Griffith Crisis Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:28:18 0:38:18 0:35:58 1.0
2 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:30:06 0:40:06 0:37:39 2.0
3 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:30:08 0:40:08 0:37:41 3.0
4 7555 Alain Vranderick The Stig Star (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.049 19:26:37 0:36:37 0:38:25 4.0
5 422 George Stedman Ketchup Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:31:18 0:41:18 0:38:47 5.0
6 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:32:37 0:42:37 0:40:01 6.0
7 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:32:41 0:42:41 0:40:05 7.0
8 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015 19:29:34 0:39:34 0:40:10 8.0
9 1073 Will Franklin-Thorpe Selga Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:32:56 0:42:56 0:40:19 9.0
10 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:33:48 0:43:48 0:41:08 10.0
11 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 19:28:29 0:38:29 0:41:20 11.0
12 428 Suzanne Brosseau Ou-Ra Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:34:54 0:44:54 0:42:10 12.0
13 34379 Allan Wong Bellum Mirage 33 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.038 19:31:36 0:41:36 0:43:11 13.0
14 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 19:43:14 0:53:14 0:50:09 14.0

S3R5 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Aug 24 2021 at 18:40

Series 3 Race 5
RC PCYC Dominique Brault, Martha Allman, Don Cudmore, Dominique Deckers and Florence Shousha,
Mark Boat: Peter
Wind speed & direction: 12-13.5 knots 275 degrees

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 18:55:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 438 David B‚by Yin Yang Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:29:34 0:34:34 0:31:48 1.0
2 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:31:10 0:36:10 0:33:16 2.0
3 250 John MacLeod Chinook Mirage 24 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.923 19:31:30 0:36:30 0:33:41 3.0
4 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936 19:31:02 0:36:02 0:33:44 4.0
5 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:31:55 0:36:55 0:33:58 5.0
6 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:32:43 0:37:43 0:34:42 6.0
7 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958 19:31:31 0:36:31 0:34:59 7.0
8 190 Luka Steger Vol Aux Vents Beneteau First 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.952 19:36:51 0:41:51 0:39:50 8.0
9 RSL2 Register for GNS: slvyra.com RSTLYC 2 Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.923 19:20:21 NSC   10.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
NSCDid not sail the course 10


www.slvyra.ca
results@gnsracing.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com