event burgee venue burgee

GNS Series 3

Lac St Louis

Results are provisional as of 15:50 on September 20, 2021

Series 3 Race 3
RC PCYC Dominique Brault, Martha Allman, Don Cudmore, mark boat Eric Omielan.
Race abandoned due to weather

S3R4 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Aug 17 2021 at 18:40

Series 1 Race 4
RC PCYC Dominique Brault, Martha Allman, Don Cudmore, Mark boat : Liam Parnell
Wind speed & direction 7 Knots, 165 degrees, cloudy

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993 19:36:39 0:51:39 0:51:17 1.0
2 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 19:34:40 0:49:40 0:52:06 2.0
3 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057 19:35:19 0:50:19 0:53:11 3.0
4 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 19:36:21 0:51:21 0:54:29 4.0
5 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086 19:35:36 0:50:36 0:54:57 5.0
6 63034 Jan Ericsson My Wind Lass C+C 32 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.989 19:48:24 1:03:24 1:02:42 6.0
7 34379 Allan Wong Bellum Mirage 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.015 19:48:10 1:03:10 1:04:07 7.0

S3R4 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Aug 17 2021 at 18:40

Series 1 Race 4
RC PCYC Dominique Brault, Martha Allman, Don Cudmore, Mark boat : Liam Parnell
Wind speed & direction 7 Knots, 165 degrees, cloudy

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 19:34:56 0:44:56 0:48:16 1.0
2 422 George Stedman Ketchup Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:42:26 0:52:26 0:49:14 2.0
3 901 Ralph Stocek Ambitious Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:43:50 0:53:50 0:50:33 3.0
4 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:44:31 0:54:31 0:51:11 4.0
5 7555 Alain Vranderick The Stig Star (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.049 19:39:19 0:49:19 0:51:44 5.0
6 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015 19:42:31 0:52:31 0:53:18 6.0
7 1073 Will Franklin-Thorpe Selga Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:47:24 0:57:24 0:53:54 7.0
8 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 19:45:55 0:55:55 1:00:03 8.0
9 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 19:59:21 1:09:21 1:05:20 9.0
10 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:42:24 OCS   11.0

S3R4 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Aug 17 2021 at 18:40

Series 1 Race 4
RC PCYC Dominique Brault, Martha Allman, Don Cudmore, Mark boat : Liam Parnell
Wind speed & direction 7 Knots, 165 degrees, cloudy

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 18:55:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:46:21 0:51:21 0:47:15 1.0
2 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:48:41 0:53:41 0:49:23 2.0
3 840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:48:54 0:53:54 0:49:35 3.0
4 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936 19:48:55 0:53:55 0:50:28 4.0
5 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958 19:49:37 0:54:37 0:52:19 5.0
6 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 19:50:56 0:55:56 0:54:32 6.0
7 167 David Marshall Porto Seidelmann 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.929 19:58:59 1:03:59 0:59:26 7.0
8 485 Mathieu Grainger L'Istorlet Kelt 7.6 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.939 20:03:46 1:08:46 1:04:34 8.0
9 190 Luka Steger Vol Aux Vents Beneteau First 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.952 20:06:49 1:11:49 1:08:22 9.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 11


www.slvyra.ca
results@gnsracing.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com