event burgee venue burgee

GNS Series 3

Lac St Louis

Results are provisional as of 13:05 on August 4, 2021

S3R1 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Jul 27 2021 at 18:40

Series 3 Race 1
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Rick Shousha, Don & Mark boat: Alain Vranderick
Wind speed & direction 5-7 Knots, 215 degrees

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 23262 Erik Vasseur BÍte noire Peterson 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.057 20:01:04 1:16:04 1:20:24 1.0
2 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993 20:07:14 1:22:14 1:21:39 2.0
3 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038 20:05:55 1:20:55 1:23:59 3.0
4 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 20:04:41 1:19:41 1:24:33 4.0
5 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086 20:03:09 1:18:09 1:24:52 5.0
6 3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011 20:09:28 1:24:28 1:25:24 6.0
7 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 20:14:38 1:29:38 1:33:40 7.0
8 175 Corentin Sainmont Pogo Loco Mini 650 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 20:17:45 1:32:45 1:36:55 8.0
9 34379 Allan Wong Bellum Mirage 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.015 20:20:50 1:35:50 1:37:16 9.0

S3R1 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Jul 27 2021 at 18:40

Series 3 Race 1
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Rick Shousha, Don & Mark boat: Alain Vranderick
Wind speed & direction 5-7 Knots, 215 degrees

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 19:58:54 1:08:54 1:14:00 1.0
2 1465 Tof Nicoll-Griffith Crisis Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:09:39 1:19:39 1:14:47 2.0
3 28 Neil Strudwick Kaos Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:09:49 1:19:49 1:14:57 3.0
4 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:09:51 1:19:51 1:14:59 4.0
5 422 George Stedman Ketchup Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:12:55 1:22:55 1:17:52 5.0
6 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:14:07 1:24:07 1:18:59 6.0
7 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:15:14 1:25:14 1:20:02 7.0
8 1073 Will Franklin-Thorpe Selga Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:15:55 1:25:55 1:20:41 8.0
9 RSL4 Scott Morgan RSTLYC 4 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 20:15:59 1:25:59 1:21:00 9.0
10 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.086 20:05:23 1:15:23 1:21:52 10.0
11 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:18:28 1:28:28 1:23:04 11.0
12 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015 20:22:01 1:32:01 1:33:24 12.0
13 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933   DNF   14.0

S3R1 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Jul 27 2021 at 18:40

Series 3 Race 1
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Rick Shousha, Don & Mark boat: Alain Vranderick
Wind speed & direction 5-7 Knots, 215 degrees

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 18:55:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936 20:18:05 1:23:05 1:17:46 1.0
2 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 20:21:15 1:26:15 1:19:21 2.0
3 93 Don McDonough Derin Niagara 26 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 20:16:45 1:21:45 1:19:42 3.0
4 1253 Eric Perron Antidote Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 20:24:25 1:29:25 1:22:16 4.0
5 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 20:27:17 1:32:17 1:24:54 5.0
6 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 20:25:46 1:30:46 1:28:30 6.0
7 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.929 20:33:06 1:38:06 1:31:08 7.0
8 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958 20:32:02 1:37:02 1:32:57 8.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 14


www.slvyra.ca
results@gnsracing.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com