event burgee venue burgee

GNS Series 1

Lac St Louis

Results are provisional as of 12:29 on September 19, 2021

Division 1 (Whitesail HC => .98) Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating S1R1
Jun 29 2021
S1R2
Jul 6 2021
S1R3
Jul 13 2021
S1R4
Jul 13 2021
Total Nett
1st 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993 3.0 2.0 2.0   7.0 7.0
2nd 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 2.0 3.0 5.0   10.0 10.0
3rd 7555 Alain Vranderick The Stig Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 1.0 6.0 DNC 7.0 DNC   14.0 14.0
4th 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 11.0 DNC 1.0 4.0   16.0 16.0
5th 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086 4.0 6.0 DNC 7.0 DNC   17.0 17.0
6th 3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011 11.0 DNC 6.0 DNC 1.0   18.0 18.0
7th 42982 David Wisenthal Chaos C&C 37+XL (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.117 5.0 6.0 DNC 7.0 DNC   18.0 18.0
8th 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 6.0 6.0 DNC 7.0 DNC   19.0 19.0
9th 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 11.0 DNC 6.0 DNC 3.0   20.0 20.0
10th 3424 Alain Wan One Eye J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993 7.0 6.0 DNC 7.0 DNC   20.0 20.0
11th 34379 Allan Wong Bellum Mirage 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.015 8.0 6.0 DNC 7.0 DNC   21.0 21.0
12th 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038 11.0 DNC 4.0 7.0 DNC   22.0 22.0
13th 10 Register for GNS: slvyra.com Fugue Mirage 30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.986 10.0 DNS 6.0 DNC 7.0 DNC   23.0 23.0

Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating S1R1
Jun 29 2021
S1R2
Jul 6 2021
S1R3
Jul 13 2021
S1R4
Jul 13 2021
Total Nett
1st 422 George Stedman Ketchup Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 1.0 4.0 3.0   8.0 8.0
2nd 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 3.0 2.0 10.0 DNC   15.0 15.0
3rd 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 2.0 5.0 10.0 DNC   17.0 17.0
4th 1465 Tof Nicoll-Griffith Crisis Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 16.0 DNC 3.0 1.0   20.0 20.0
5th 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 9.0 8.0 4.0   21.0 21.0
6th 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 10.0 6.0 5.0   21.0 21.0
7th 1073 Will Franklin-Thorpe Selga Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 4.0 12.0 DNC 10.0 DNC   26.0 26.0
8th 7555 Alain Vranderick The Stig Star (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.049 16.0 DNC 1.0 10.0 DNC   27.0 27.0
9th 1483 Thomas Gillespie Isurus Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 5.0 12.0 DNC 10.0 DNC   27.0 27.0
10th 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 6.0 12.0 DNC 10.0 DNC   28.0 28.0
11th 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015 13.0 9.0 7.0   29.0 29.0
12th 145 Register for GNS: slvyra.com La Sarcelle Mirage 26 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.958 12.0 7.0 10.0 DNC   29.0 29.0
13th 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 7.0 12.0 DNC 10.0 DNC   29.0 29.0
14th 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.086 8.0 11.0 RET 10.0 DNC   29.0 29.0
15th 28 Neil Strudwick Kaos Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 16.0 DNC 12.0 DNC 2.0   30.0 30.0
16th 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933 14.0 12.0 DNC 6.0   32.0 32.0
17th 428 Suzanne Brosseau Ou-Ra Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 11.0 12.0 DNC 10.0 DNC   33.0 33.0
18th 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 16.0 DNC 12.0 DNC 8.0   36.0 36.0

Division 3 (Whitesail HC < .98) Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating S1R1
Jun 29 2021
S1R2
Jul 6 2021
S1R3
Jul 13 2021
S1R4
Jul 13 2021
Total Nett
1st 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 1.0 4.0 1.0   6.0 6.0
2nd 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936 8.0 DNC 1.0 2.0   11.0 11.0
3rd 840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 3.0 3.0 7.0 DNC   13.0 13.0
4th 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 8.0 DNC 2.0 7.0 DNC   17.0 17.0
5th 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 6.0 6.0 5.0   17.0 17.0
6th 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 2.0 9.0 DNC 7.0 DNC   18.0 18.0
7th 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.92 8.0 DNC 9.0 DNC 3.0   20.0 20.0
8th 438 David Bby Yin Yang Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 4.0 9.0 DNC 7.0 DNC   20.0 20.0
9th 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 8.0 DNC 5.0 7.0 DNC   20.0 20.0
10th 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958 5.0 8.0 OCS 7.0 DNC   20.0 20.0
11th 313 Catherine Rossignol Kronopio 2 Tanzer 7.5 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.926 8.0 DNC 9.0 DNC 4.0   21.0 21.0

Division 4 (Centerboard) Division

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: Custom, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating S1R1
Jun 29 2021
S1R2
Jul 6 2021
S1R3
Jul 13 2021
S1R4
Jul 13 2021
Total Nett
1st 2885 Nicolas Mabboux Think Ice Waszp Division 4 (Centerboard) 0.62     1.0   1.0 1.0

S1R1 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Jun 29 2021 at 18:40

Series 1 Race 1
RC PCYC Dominique Brault
Wind speed & direction 4-6 Knots, start 270 degrees, ended at 230 degrees

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 7555 Alain Vranderick The Stig Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 19:41:45 0:56:45 0:59:32 1.0
2 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 19:44:29 0:59:29 1:03:07 2.0
3 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993 19:52:53 1:07:53 1:07:24 3.0
4 54956 Richard Fabien Ghost Owl C&C 34 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.086 19:47:47 1:02:47 1:08:11 4.0
5 42982 David Wisenthal Chaos C&C 37+XL (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.117 19:47:22 1:02:22 1:09:40 5.0
6 207 Audrey Trigub Clover Gaucho Laser 28 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.045 19:53:29 1:08:29 1:11:34 6.0
7 3424 Alain Wan One Eye J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993 20:03:24 1:18:24 1:17:51 7.0
8 34379 Allan Wong Bellum Mirage 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.015 20:10:54 1:25:54 1:27:11 8.0
9 10 Register for GNS: slvyra.com Fugue Mirage 30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.986   DNS   10.0

S1R2 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Jul 6 2021 at 18:40

Series 1 Race 2
RC PCYC Dominique Brault
Wind speed & direction 4-6 Knots, 310 - 320 degrees

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 19:15:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 20:17:41 1:02:41 1:05:45 1.0
2 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993 20:21:35 1:06:35 1:06:07 2.0
3 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 20:17:21 1:02:21 1:06:09 3.0
4 40813 John McGuinness BreakAway J30 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.038 20:21:39 1:06:39 1:09:11 4.0

S1R3 - Division 1 (Whitesail HC => .98) Division - Jul 13 2021 at 18:40

Series 1 Race 3
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Don & Eric Omielan
Wind speed & direction 12-15 Knots, 145 degrees

Start: Division 1 (Whitesail HC => .98), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 3552 Brian Wilkinson Slow Dancer 2 Mirage 35 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.011 19:32:25 0:47:25 0:47:56 1.0
2 5443 Yu-Wei Yang Ulua J24 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 0.993 19:33:50 0:48:50 0:48:29 2.0
3 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 19:32:12 0:47:12 0:50:05 3.0
4 6756 Rick Shousha Sahara Star (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.049 19:33:05 0:48:05 0:50:26 4.0
5 56 Laurent Ricciardi Untamed J29 (D1) Division 1 (Whitesail HC => .98) 1.061 19:33:31 0:48:31 0:51:29 5.0

S1R1 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Jun 29 2021 at 18:40

Series 1 Race 1
RC PCYC Dominique Brault
Wind speed & direction 4-6 Knots, start 270 degrees, ended at 230 degrees

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 422 George Stedman Ketchup Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:44:54 0:54:54 0:51:33 1.0
2 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:45:54 0:55:54 0:52:29 2.0
3 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:46:27 0:56:27 0:53:00 3.0
4 1073 Will Franklin-Thorpe Selga Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:48:02 0:58:02 0:54:30 4.0
5 1483 Thomas Gillespie Isurus Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:48:50 0:58:50 0:55:15 5.0
6 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:50:27 1:00:27 0:56:46 6.0
7 128 Joel Segal Sea Gal Laser 28 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.074 19:43:07 0:53:07 0:57:03 7.0
8 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.086 19:42:37 0:52:37 0:57:09 8.0
9 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:50:53 1:00:53 0:57:10 9.0
10 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:51:17 1:01:17 0:57:33 10.0
11 428 Suzanne Brosseau Ou-Ra Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:51:50 1:01:50 0:58:04 11.0
12 145 Register for GNS: slvyra.com La Sarcelle Mirage 26 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.958 19:51:27 1:01:27 0:58:52 12.0
13 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015 19:48:03 0:58:03 0:58:55 13.0
14 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933 19:57:35 1:07:35 1:03:03 14.0

S1R2 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Jul 6 2021 at 18:40

Series 1 Race 2
RC PCYC Dominique Brault
Wind speed & direction 4-6 Knots, 310 - 320 degrees

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 19:20:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 7555 Alain Vranderick The Stig Star (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.049 20:16:41 0:56:41 0:59:28 1.0
2 1099 John Linton Encore Une Fois Tanzer 22 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:24:00 1:04:00 1:00:06 2.0
3 1465 Tof Nicoll-Griffith Crisis Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:24:31 1:04:31 1:00:35 3.0
4 422 George Stedman Ketchup Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:28:48 1:08:48 1:04:36 4.0
5 1838 Lisa Pelling Kamohoali'i Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:30:37 1:10:37 1:06:19 5.0
6 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:31:37 1:11:37 1:07:15 6.0
7 145 Register for GNS: slvyra.com La Sarcelle Mirage 26 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.958 20:31:07 1:11:07 1:08:08 7.0
8 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 20:33:00 1:13:00 1:08:33 8.0
9 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015 20:32:45 1:12:45 1:13:50 9.0
10 42345 Bill Thompson Ad Lib Frers 33 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.086 20:24:13 RET   11.0

S1R3 - Division 2 (Spinnaker Keelboats) Division - Jul 13 2021 at 18:40

Series 1 Race 3
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Don & Eric Omielan
Wind speed & direction 12-15 Knots, 145 degrees

Start: Division 2 (Spinnaker Keelboats), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1465 Tof Nicoll-Griffith Crisis Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:28:50 0:38:50 0:36:28 1.0
2 28 Neil Strudwick Kaos Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:32:07 0:42:07 0:39:33 2.0
3 422 George Stedman Ketchup Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:33:22 0:43:22 0:40:43 3.0
4 1092 Paul Baehr Sudden Impulse Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:35:50 0:45:50 0:43:02 4.0
5 608 Ryan Stowe Mussles In the Corner Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.939 19:42:11 0:52:11 0:49:00 5.0
6 1043 Liam Parnell Swamp Queen 3 Shark (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.933 19:43:51 0:53:51 0:50:15 6.0
7 3782 Brian Morris Smoke on the Water J24 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 1.015 19:40:01 0:50:01 0:50:46 7.0
8 5 Chris Dorrington Wanderlust Aloha 27 (D2) Division 2 (Spinnaker Keelboats) 0.942 19:48:13 0:58:13 0:54:50 8.0

S1R1 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Jun 29 2021 at 18:40

Series 1 Race 1
RC PCYC Dominique Brault
Wind speed & direction 4-6 Knots, start 270 degrees, ended at 230 degrees

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 18:55:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:53:04 0:58:04 0:53:25 1.0
2 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:53:56 0:58:56 0:54:13 2.0
3 840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 20:01:48 1:06:48 1:01:27 3.0
4 438 David Bby Yin Yang Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 20:03:02 1:08:02 1:02:35 4.0
5 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958 20:02:32 1:07:32 1:04:42 5.0
6 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 20:10:05 1:15:05 1:13:12 6.0

S1R2 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Jul 6 2021 at 18:40

Series 1 Race 2
RC PCYC Dominique Brault
Wind speed & direction 4-6 Knots, 310 - 320 degrees

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 19:25:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936 20:21:21 0:56:21 0:52:45 1.0
2 600 Chris Cuggy Camelot Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 20:22:25 0:57:25 0:52:49 2.0
3 840 Beverley Gilbertson Sorceress Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 20:27:30 1:02:30 0:57:30 3.0
4 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 20:28:29 1:03:29 0:58:24 4.0
5 1842 Jacob Fichten Silver Phantom Shark (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 20:30:07 1:05:07 0:59:54 5.0
6 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 20:26:28 1:01:28 0:59:56 6.0
7 699 Bruce Vineberg Asterie C&C 27 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.958 20:22:41 OCS   8.0

S1R3 - Division 3 (Whitesail HC < .98) Division - Jul 13 2021 at 18:40

Series 1 Race 3
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Don & Eric Omielan
Wind speed & direction 12-15 Knots, 145 degrees

Start: Division 3 (Whitesail HC < .98), Finishes: Finish time, Time: 18:55:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 1477 Frank Ferrara Siberian Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.920 19:32:41 0:37:41 0:34:40 1.0
2 374 Ian Swain Majic C&C 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.936 19:32:24 0:37:24 0:35:00 2.0
3 1487 Peter Vatcher Wayward Wind Tanzer 22 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.92 19:34:09 0:39:09 0:36:01 3.0
4 313 Catherine Rossignol Kronopio 2 Tanzer 7.5 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.926 19:39:05 0:44:05 0:40:49 4.0
5 788 Jean-Luc Taschereau Friend Ship Tanzer 25 (D3) Division 3 (Whitesail HC < .98) 0.975 19:48:50 0:53:50 0:52:29 5.0

S1R3 - Division 4 (Centerboard) Division - Jul 13 2021 at 18:40

Series 1 Race 3
RC PCYC Dominique Brault, Dominique Deckers, Don & Eric Omielan
Wind speed & direction 12-15 Knots, 145 degrees

Start: Division 4 (Centerboard), Finishes: Finish time, Time: 18:55:00
Rank SailNo HelmName Boat Class Club Division Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 2885 Nicolas Mabboux Think Ice Waszp Division 4 (Centerboard) 0.62 19:47:00 0:52:00 0:32:14 1.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNSCame to the start area but did not start 10
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 8
RETRetired 11


www.slvyra.ca
results@gnsracing.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com